Trwa ładowanie...
d3gf61x

Leelee Sobieski

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Nowy Jork

Filmografia:
d3gf61x
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Leelee Sobieski to amerykańska aktorka. Rozpoznawalność przyniósł jej udział w takich filmach jak "Dzień zagłady", "Oczy szeroko zamknięte", "Prześladowca" czy "Dom Glassów", w których zagrała jeszcze jako nastolatka. Wystąpiła też w filmie telewizyjnym "Joanna d'Arc" i serialu "Powstanie". Za swoje kreacje aktorskie otrzymała wiele nagród i nominacji, między innymi do Emmy Award i Złotych Globów.

Leelee Sobieski - życiorys

Leelee Sobieski, a właściwie Liliane Rudabet Gloria Elsveta Sobieski, urodziła się w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jej matka, Elizabeth Sobieski, jest amerykańską producentką filmową i scenarzystką, a także managerką jej ojca, Jeana Sobieskiego. Ojciec aktorki przez wiele lat występował w filmach oraz dorabiał jako malarz. Leelee Sobieski ma młodszego brata, Roberta "Roby'ego" Sobieskiego. Jej dziadkiem ze strony matki był Robert Salomon, żołnierz marynarki wojennej.

Pseudonim artystyczny Leelee Sobieski pochodzi od jej imienia, Liliane, które otrzymała po swojej babci ze strony ojca. Jej drugie imie, Elsveta, jest z kolei zaczerpnięte od słowa Elżbieta, czyli polskiego ekwiwalentu imienia Elisabeth. Aktorka wielokrotnie podkreślała, że jest dumna ze swoich różnorodnych korzeni, a marzenia o karierze w show biznesie zawdzięcza rodzicom. W 2001 roku Leelee Sobieski ukończyła Trevor Day School i studiowała literaturę w Brown University, jednak nigdy nie otrzymała dyplomu.

Leelee Sobieski - kariera

Leelee Sobieski została dostrzeżona przez łowcę talentów w kawiarence działającej przy prywatnej szkole w Nowym Jorku. To spotkanie było kluczowe w dalszej karierze aktorki, bowiem była ona początkowo rozważana do roli Claudii w filmie "Wywiad z wampirem". Rolę tę otrzymała później Kirsten Dunst, jednak Leelee Sobieski nie poddawała się i wciąż walczyła o możliwość zadebiutowania w filmie. Udało jej się to w 1994 roku, gdy wcieliła się w rolę Anny Yates w filmie "Pojednanie". W kolejnych latach filmografia Leelee Sobieski powiększyła się o kolejne pozycje: "A Horse for Danny", "Z dżungli do dżungli" oraz "Dzień zagłady".

Role Leelee Sobieski z czasem stawały się coraz bardziej wymagające, a jej wysiłek wkładany w budowanie kariery aktorskiej powoli dawał rezultaty. W 1998 roku aktorka pojawiła się w filmie "Córka żołnierza nie płacze", a rok później także w produkcji "Ten pierwszy raz". Przełomem w jej karierze okazała się jednak rola Joanny d'Arc w filmie o tym samym tytule, który zapewnił jej pozytywne recenzje i wiele nagród oraz nominacji. Jej pozycję w amerykańskim przemyśle filmowym ugruntowały potem filmy "Oczy szeroko zamknięte", "Miejsce na Ziemi", "Mój pierwszy książę", "Prześladowca", "Dom Glassów" oraz "Powstanie".

W kolejnych latach Leelee Sobieski pojawiła się między innymi w produkcjach "Niebezpieczne związki", "Hercules", "Upadłe niebo", "Kult" oraz "88 minut", które wciąż zapewniały jej dużą popularność w tamtejszych mediach. W 2012 roku aktorka ogłosiła jednak, że rezygnuje z kariery aktorskiej z powodu chęci skupienia się na rodzinie. Przed podjęciem tej decyzji miała okazję zagrać również w produkcjach "Wrogowie publiczni", "Jej Szerokość Afrodyta" i "Żona idealna". Mimo zakończenia kariery Leelee Sobieski pojawiała się w następnych latach sporadycznie w serialach i krótkich projektach telewizyjnych, jednak podkreślała, że nie planuje wznowienia kariery.

Leelee Sobieski - nagrody i nominacje

Za swoje role w filmach i serialach Leelee Sobieski była wielokrotnie wyróżniana i otrzymywała nominacje między innymi do Chicago Film Critics Associaton Award, Young Artist Award i Teen Choice Award. Wiele przychylnych recenzji i okazji do zdobycia nagrody aktorka miała też po roli w filmie "Joanna d'Arc", gdzie nominowano ją do Złotego Globu i nagrody Emmy. W 2007 roku natomiast, wraz z rolą w filmie "Dungeon Siege: W imię króla", była nominowana do Złotej Maliny jako najgorsza aktorka drugoplanowa.

Leelee Sobieski - życie prywatne

Leelee Sobieski urodziła się w Nowym Jorku, jednak ma francuskie, amerykańskie, polskie i holenderskie korzenie. W 2009 roku aktorka spotykała się z projektantem mody Adamem Kimmelem, synem Martina Kimmela. Leelee Sobieski i Adam Kimmel zaręczyli się w 2009 roku, a w grudniu tego samego roku przyszła na świat ich córka, Louisanna Ray. W 2014 roku urodziłsię syn pary, Martin.

Leelee Sobieski - zakończenie kariery

Leelee Sobieski oficjalnie zakończyła karierę filmową w 2012 roku, a jako powód rezygnacji podała chęć skupienia się na życiu rodzinnym. Koniec kariery Leelee Sobieski odbił się szerokim echem w mediach. W kolejnych latach pojawiała się epizodycznie w serialach telewizyjnych i projektach krótkometrażowych, jednak zaprzeczała, że planuje powrót do show biznesu. W 2016 roku aktorka powiedziała: "Nie zajmuję się już filmami. Skupiam się na moich dzieciach i to główny powód, dla którego nie planuję powrotu. Oprócz tego 90% ról wymaga intymnych scen, a ja po prostu nie chcę tego robić."

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gf61x
d3gf61x
d3gf61x