Łukasz Nowicki

Polski aktor filmowy i teatralny. Syn znanego aktora Jana Nowickiego i wybitnej polskiej lekkoatletki, Barbary Sobotty.

Łukasz Nowicki

Urodził się w Krakowie, 8 lutego 1973 roku. Ze stolicą Małopolski związany był do końca studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, tj. do 1998 roku. Już pierwsze pojawienie się Łukasza Nowickiego w filmie zwiastowało przebieg jego przyszłej kariery, kariery syna swojego ojca. Otóż w filmie „Deszczowy żołnierz” Wiesława Saniewskiego postać Jana Szymańskiego odtwarzana jest przez Jana Nowickiego, podczas gdy postać młodego Jana Szymańskiego przez Łukasza Nowickiego. Film powstał jeszcze w okresie studiów aktora, w 1996 roku.

Próbą odcięcia się od korzeni i wyjścia z cienia sławnego ojca mogła być przeprowadzka do Warszawy – od 2000 roku aktor występuje w Teatrze Ateneum. Przed wyjazdem zdążył zagrać jeszcze u Marty Meszaros w „Córach szczęścia” i u Marka Kondrata w „Prawie ojca”.

** Nowe miejsce przyniosło kolejne wyzwania. Niewielką rolę w filmie „Enduro bojz” można pominąć, ale kolejnego występu u boku ojca w filmie Marty Meszaros „Mała Vilma. Ostatni dziennik” już nie. Teresa Kotlarska powierzyła młodemu Nowickiemu małą rolę w głośnym filmie „Prymas. Trzy lata z tysiąca”.**

W tym okresie rozpoczęła się również kariera telewizyjna aktora. Zrazu w komediowym, współczesnym serialu Olafa Lubaszenki zatytułowanym „Skarb sekretarza”, nieco później (premiera IX 2001) w serialu Leszka Wosiewicza i Cezarego Harasimowicza „Przeprowadzki”. To był dopiero początek! W 2001 roku pojawiła się okazja, aby zagrać w kilku odcinkach cieszącego się wielką popularnością serialu „Złotopolscy”, udało się też aktorowi wystąpić w innym hicie serialowym Telewizji Polskiej – „Na dobre i na złe”.

W 2002 roku Olaf Lubaszenko postanowił odgrzać sprawdzoną w telewizyjnej „Dwójce” historię i nakręcił fabularną wersję serialu „Skarb sekretarza” – film „Jest sprawa…”, siłą rzeczy obsadzając Nowickiego w roli Uwe Mullera. W tym samym roku rozpoczęła się pierwsza „długoterminowa” przygoda aktora z serialem – chodzi o „Samo życie” w telewizji Polsat. Nowicki wystąpił w pierwszym odcinku serialu Krystyny Jandy „Męskie-żeńskie” (TVP), aby dopełnić listę nadawców telewizyjnych, w latach 2003-2009 pojawiał się gościnnie w serialu TVN „Na wspólnej”.

W 2003 roku Łukasz Nowicki udzielił głosu postaci niewystępującej na ekranie w filmie Jerzego Stuhra „Pogoda na jutro”. Warto przy tej okazji odnotować jeden z torów, którymi przebiega jego kariera, mianowicie udzielanie głosów postaciom, czyli popularny dubbing. Przygoda z tą formą twórczości zaczęła się dość wcześnie – w połowie lat dziewięćdziesiątych, od tego czasu użyczył swojego głosu szeregowi postaci zarówno filmowych, jak i serialowych. Z głosem aktora zapoznali się także miłośnicy gier komputerowych, słuchowisk radiowych i inni.

** W 2004 roku powrócił rodzinno-partnerski tercet – Nowiccy ojciec i syn oraz Marta Meszaros na krześle reżyserskim, dzięki realizacji filmu „Niepochowany”.**W rok później pojawiła się zwariowana komedia o zabarwieniu historycznym, mianowicie „1409. Afera na zamku Bartenstein”.

Nowickiemu bardziej się podobało jednak na planie seriali telewizyjnych. Wrócił do TVN na plan serialu „Magda M.”, gościnnie wystąpił też w „39 i pół”, „Heli w opałach” i „Niani”, a także w „Grzesznych i bogatych” i „Naznaczonym”. Widzom Telewizji Polskiej przypomniał się rolą Ivana Biriukova w „Tajemnicy twierdzy szyfrów”, telewidzom Polsatu wystarczyć musiał udział w serialu „Kochaj mnie, kochaj!” oraz głos aktora, którego udzielił na planie serialu „Ale się kręci”.

W 2009 roku swoją premierę miał film Tadeusza Paradowicza „Fenomen” z udziałem Łukasza Nowickiego.

Łukasz Nowicki

Data urodzenia1973-02-08
Miejsce urodzeniaKraków, Polska
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)