Trwa ładowanie...
d2wzza8

Małgorzata Bela

Najnowsze informacje
4.1
(50 głosów)
Oceń:
d2wzza8

Jedna z najbardziej znanych i cenionych na świecie modelek polskich, od kilku lat z powodzeniem realizująca się również w roli aktorki. Główna bohaterka filmu „Ono” Małgorzaty Szumowskiej i przyjaciółka Karola Wojtyły w głośnych, biograficznych produkcjach w reżyserii Giacoma Battiaty.

Urodziła się 6 czerwca 1977 roku w Krakowie. Pochodziła z dobrej rodziny i odebrała staranne wykształcenie, również muzyczne (średnia szkoła muzyczna w klasie fortepianu).

W świecie show-biznesu zaistniała najpierw jako modelka, robiąc oszałamiającą, międzynarodową karierę w późnym, jak na przyjęte standardy wieku 19 lat. Zaczynała wówczas studia anglistyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które ukończyła kilka lat później.

W międzyczasie zawojowała światowe wybiegi. Ma na swoim koncie kontrakty reklamowe z czołowymi domami mody (Versace, Valentino), udział w pokazach najbardziej znaczących projektantów (Chanel, Dior, Prada, Givenchy itd.) i sesje zdjęciowe wykonywane przez najwybitniejszych fotografów dla najbardziej znanych magazynów mody (w tym siedmiokrotnie dla „Vogue’a”). Zasłynęła jako pierwsza Polka, której twarz zdobiła okładkę francuskiego wydania tego czasopisma.

U szczytu kariery zdecydowała się zrezygnować z zawodu modelki i poświęcić się czemuś bardziej twórczemu. Zainteresowania skierowała w kierunku aktorstwa. W 2003 roku rozpoczęła naukę w prestiżowym, nowojorskim Actors Studio.

Mimo zagranicznych studiów i stałego miejsca zamieszkania poza ojczystym krajem (Nowy Jork), jej aktorskie próby związane są ściśle z polskimi produkcjami filmowymi.

Ekranowym debiutem Beli była pierwszoplanowa rola w dobrze przyjętym przez krytykę filmie Małgorzaty Szumowskiej „Ono”. Występ z miejsca przyniósł jej nagrodę za nieprofesjonalną rolę kobiecą na MFF ‘Stożary” w Kijowie w 2005 roku.

Masowa publiczność miała okazję zaznajomić się z aktorskimi umiejętnościami Beli, dzięki jej udziałowi w głośnych produkcjach biograficznych o Janie Pawle II, z Piotrem Adamczykiem w roli głównej.

Aktorka z powodzeniem wcieliła się w rolę Hani Tuszyńskiej (później: Kowalskiej) – przyjaciółki ze studenckich lat Karola Wojtyły w dwóch kolejnych filmach w reżyserii Giacomo Battiaty: „Karol- człowiek, który został papieżem” (2004) oraz „Karol – papież, który pozostał człowiekiem” (2005).

W 2006 roku zagrała epizod w filmie Marka Koterskiego „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, a po trzech latach przerwy od występów na ekranie, powróciła dzięki roli pani panny Marii w filmie Agnieszki Holland i Kasi Adamik „Janosik. Prawdziwa historia” (2009).

W międzyczasie Bela zdecydowała się powrócić na wybieg. Było o niej szczególnie głośno, kiedy znalazła się w zaszczytnym gronie modelek biorących udział w sesji zdjęciowej do kalendarza Pirelli na rok 2009.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wzza8
d2wzza8
d2wzza8