Trwa ładowanie...
dpkz2lv

Mass Appeal

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Mass Appeal to film stawiający ważne pytania, dotyczące natury ludzkiej oraz funkcjonowania instytucji, jaką jest Kościół Katolicki.
dpkz2lv
WP Film
Źródło: WP Film

Mass Appeal - fabuła

Przez wiele lat, jako pastor zamożnej, podmiejskiej, katolickiej parafii, główny bohater filmu Mass Appeal - ksiądz Tim Farley (wspaniały Jack Lemmon, znanych chociażby z takich filmów, jak: Pół żartem pół serio, Dwaj zgryźliwi tetrycy, Garsoniera) - utrzymuje bliskie relacje ze swoimi parafianami. Jego homilie przepełnione są praktycznymi radami, a on sam, jako ksiądz, trzyma się zasad życia odpowiednich w stanie duchownym.

Podczas niedzielnej mszy, jego kazanie zostaje przerwane przez młodego seminarzystę Marka Dolsona (Željko Ivanek, grał też w: Donnie Brasco, Operacja Argo, Helikopter w ogniu, który kwestionuje stanowisko Farley'a w sprawie wyświęcania kobiet na księży.

Starszy kapłan uroczo i delikatnie powstrzymuje młodego kleryka, ale jego pokój wewnętrzny został zburzony, poprzez znalezienie się w niewygodnej sytuacji. Ksiądz Tim jest człowiekiem w swojej, nieco zatraconej, misji kapłańskiej polegającym na uroku, nieszkodliwych półprawdach, niedopowiedzeniach. Oswoił się ze swoimi parafianami do tego stopnia, iż bardzo uważał, aby nigdy nie wypowiadać się i nie angażować w kwestie kontrowersyjne – jego relacja z parafianami opiera się na żartowaniu i spędzaniu bezstresowo czasu.

Mass Appeal - zawiązanie akcji

Przygotowując się do święceń, Dolson broni dwóch seminarzystów, którzy zostają wydaleni przez podejrzenie o związek homoseksualny. Gdy odbiera święcenia diakonatu, władze kościoła przydzielają go do parafii Farley'a, mając nadzieję, że starszy kapłan nauczy go nie wychylać się z szeregu. Z jednej strony Dolson jest konserwatywny (krytykuje swoją siostrę, która ma romans z żonatym mężczyzną), lecz przede wszystkim młody diakon jest liberalnym wichrzycielem, pragnącym dokonywać zmian w kościele, podczas gdy starszy ksiądz woli niezmącony spokój i butelkę alkoholu.

Farley próbuje stać się mentorem dla swojego nowego podopiecznego, ale Dolson nie zważa na starania proboszcza, przypominając mu o konieczności zachowania taktu. Pierwsze kazanie młodego diakona wzbudza gniew wśród parafian.

Z biegiem filmu, dowiadujemy się, że nie bez powodu Dolson bronił homoseksualnych seminarzystów. Skrywa on pewną tajemnicę, którą zdradza Farleyowi. Ten, dowiadując się o bujnej przeszłości seksualnej młodego diakona, przestrzega Dolsona, aby nikomu nie wyjawiał swojej tajemnicy. Tajemnica dotyczy ciemnego rozdziału z życia Dolsona, który, zanim zdecydował się na celibat i kapłaństwo, prowadził rozpustne życie, z kobietami i mężczyznami.

Diakon jednak sam wyjawia swój sekret przełożonemu biskupowi (Charles Durning, znazy z filmów: Żądło, Pieskie popołudnie, Tootsie). Czy biskup uwierzy w przemiane Dolsona i pozwoli mu przyjąć święcenia kapłańskie? Czy ksiądz Farley zacznie odważnie i bezkompromisowo głosić naukę Kościoła Katolickiego?

Mass Appeal
Tytuł oryginalny

Mass Appeal

Gatunek

dramat psychologiczny

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1984

Data światowej premiery

14.12.1984

Czas trwania

99 min.

Reżyser
Muzyka
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpkz2lv
dpkz2lv
dpkz2lv