ycipk-2mjn67
ycipk-2mjn67

Mass Appeal - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Mass Appeal to film stawiający ważne pytania, dotyczące natury ludzkiej oraz funkcjonowania instytucji, jaką jest Kościół Katolicki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-2mjn67
Mass Appeal to film o młodym mężczyźnie, który wybrał drogę kapłaństwa WP Film
Podziel się

Mass Appeal - fabuła

Przez wiele lat, jako pastor zamożnej, podmiejskiej, katolickiej parafii, główny bohater filmu Mass Appeal - ksiądz Tim Farley (wspaniały Jack Lemmon, znanych chociażby z takich filmów, jak: Pół żartem pół serio, Dwaj zgryźliwi tetrycy, Garsoniera) - utrzymuje bliskie relacje ze swoimi parafianami. Jego homilie przepełnione są praktycznymi radami, a on sam, jako ksiądz, trzyma się zasad życia odpowiednich w stanie duchownym.

Podczas niedzielnej mszy, jego kazanie zostaje przerwane przez młodego seminarzystę Marka Dolsona (Željko Ivanek, grał też w: Donnie Brasco, Operacja Argo, Helikopter w ogniu, który kwestionuje stanowisko Farley'a w sprawie wyświęcania kobiet na księży.

ycipk-2mjn67

Starszy kapłan uroczo i delikatnie powstrzymuje młodego kleryka, ale jego pokój wewnętrzny został zburzony, poprzez znalezienie się w niewygodnej sytuacji. Ksiądz Tim jest człowiekiem w swojej, nieco zatraconej, misji kapłańskiej polegającym na uroku, nieszkodliwych półprawdach, niedopowiedzeniach. Oswoił się ze swoimi parafianami do tego stopnia, iż bardzo uważał, aby nigdy nie wypowiadać się i nie angażować w kwestie kontrowersyjne – jego relacja z parafianami opiera się na żartowaniu i spędzaniu bezstresowo czasu.

Mass Appeal - zawiązanie akcji

Przygotowując się do święceń, Dolson broni dwóch seminarzystów, którzy zostają wydaleni przez podejrzenie o związek homoseksualny. Gdy odbiera święcenia diakonatu, władze kościoła przydzielają go do parafii Farley'a, mając nadzieję, że starszy kapłan nauczy go nie wychylać się z szeregu. Z jednej strony Dolson jest konserwatywny (krytykuje swoją siostrę, która ma romans z żonatym mężczyzną), lecz przede wszystkim młody diakon jest liberalnym wichrzycielem, pragnącym dokonywać zmian w kościele, podczas gdy starszy ksiądz woli niezmącony spokój i butelkę alkoholu.

Farley próbuje stać się mentorem dla swojego nowego podopiecznego, ale Dolson nie zważa na starania proboszcza, przypominając mu o konieczności zachowania taktu. Pierwsze kazanie młodego diakona wzbudza gniew wśród parafian.

Z biegiem filmu, dowiadujemy się, że nie bez powodu Dolson bronił homoseksualnych seminarzystów. Skrywa on pewną tajemnicę, którą zdradza Farleyowi. Ten, dowiadując się o bujnej przeszłości seksualnej młodego diakona, przestrzega Dolsona, aby nikomu nie wyjawiał swojej tajemnicy. Tajemnica dotyczy ciemnego rozdziału z życia Dolsona, który, zanim zdecydował się na celibat i kapłaństwo, prowadził rozpustne życie, z kobietami i mężczyznami.

ycipk-2mjn67

Diakon jednak sam wyjawia swój sekret przełożonemu biskupowi (Charles Durning, znazy z filmów: Żądło, Pieskie popołudnie, Tootsie). Czy biskup uwierzy w przemiane Dolsona i pozwoli mu przyjąć święcenia kapłańskie? Czy ksiądz Farley zacznie odważnie i bezkompromisowo głosić naukę Kościoła Katolickiego?

Tytuł oryginalny

Mass Appeal

Gatunek

dramat psychologiczny

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1984

Data światowej premiery

14.12.1984

Czas trwania

99 min.

Reżyser
Muzyka
Obsada
ycipk-2mjn67
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
ycipk-2mjn67
ycipk-2mjn67