Trwa ładowanie...
d2t46sr

Mathew Barney

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

San Francisco, USA

Reżyser:
Filmografia:

Bracia Krays (1990) (chłopiec w klasie)

d2t46sr

Jest nowojorskim artystą, autorem projektu, łączącego film i sztuki wizualne zatytułowanego Cremaster wzbudzającego od połowy lat 90. ogromne emocje, nie tylko wśród krytyków sztuki.
Twórczość Barney'a trudno z czymkolwiek porównać. Jest to z pewnością karkołomna próba stworzenia nowej mitologii, wizji świata zaludnionego przez hybrydalne istoty wywiedzione wprost ze współczesnej sztuki, filmu, mody i pop-kultury.
Wystawy indywidualne Barney'a odbyły się w ostatnich latach w San Francisco Museum of Modern Art, Museum Boymans - van Beuningen w Rotterdamie, Tate Gallery w Londynie, Kunsthalle w Bernie. W 1993 roku na 45 Biennale w Wenecji artysta otrzymał nagrodę "Europa 2000", a w 1996 roku pierwszą doroczną nagrodę Hugo Bossa i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Filmy Matthew Barney'a prezentowane są tylko na specjalnych pokazach w wybranych kinach, za zgodą artysty.
"Obezwładniająco piękne, dziwaczne, zmanierowane, osobliwe, chore, obsceniczne, okrutne, wizjonerskie" - to najczęściej używane przez krytyków określenia odnoszące się do sztuki Barney'a.

d2t46sr
d2t46sr
d2t46sr
d2t46sr