Trwa ładowanie...
d1f7ydp

Mercedes McCambridge

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Joliet, Illinois, USA

Filmografia:
d1f7ydp
WP Film
Źródło: WP Film

Mercedes McCambridge – wszechstronnie utalentowana amerykańska aktorka, która zdobyła Oscara w 1950 roku.

Mercedes McCambridge – kariera

Mercedes McCamridge urodziła się w Joliet w stanie Illinois 16. marca 1916 roku. Ukończyła Mundelein College w Chicago. Występowała na Broadwayu. Stała się sławna po zdobyciu Oscara w 1950 roku za rolę Sadie Burke w filmie „Gubernator” (1954) Roberta Rossena. W 1954 roku zagrała w kultowym westernie „Johnny Guitar”. Główną rolę w filmie dostała Joan Crawford, która skutecznie zrażała do siebie ludzi. McCambridge razem ze Sterlingiem Haydenem śmiali się z Crawford, która w złości porozrzucała ubrania McCambridge po planie filmowym. Wystąpiła również w głośnym filmie „Olbrzym” (1954) u boku Elizabeth Taylor, Jamesa Deana i Rocka Hudsona. Walkę o Oscara za rolę drugoplanową przegrała z Dorothy Malone, która wystąpiła w obrazie Pisane na wietrze.

Mercedes McCambridge udzieliła również głosu demonowi nawiedzającemu dziewczynkę w horrorze „Egzorcysta” w reżyserii Williama Friedkina.

Mercedes McCambridge zmarła 2. marca 2004 roku z przyczyn naturalnych. Ciało aktorki zostało skremowane, a prochy rozsypane na morzu.

Mercedes McCambbridge – życie osobiste

Mercedes McCambridge poślubiła pierwszego męża, Williama Fifielda w 1939 roku. Miała wtedy 23 lata. 25. grudnia 1941 roku urodziła Johna Lawrenca Fifielda, który przejął nazwisko po ojczymie (Fletcherze Marklim). Po 7 latach małżeństwa Mercedes McCambridge rozwiodła się z Williamem Fifieldem. W wieku 34. lat ponownie wyszła za mąż za Fletchera Marklego. W czasie małżeństwa walczyła z alkoholizmem. Była często hospitalizowana i trafiała do ośrodków odwykowych. Po latach walki z nałogiem i chodzenia na spotkania anonimowych alkoholików, Mercedes McCambridge przestała sięgać po alkohol. Z Fletcherem Marklem rozwiodła się w 1962 roku po 12 latach małżeństwa.

Mercedes McCambridge – nagrody

 • Amerykański Instytut filmowy 2003 – 9. miejsce wśród złoczyńców za film „Egzorcysta” (1973) na liście 100 największych bohaterów i złoczyńców wszech czasów;
 • Aleja Gwiazd 1960 – Mercedes otrzymała dwie gwiazdy – filmową znajdująca się przy 1722 Vine Street i telewizyjną, która znajduje się przy 6243 Hollywood Boulevard.
 • Oscar 1950 – nagroda za rolę drugoplanową w filmie „Gubernator”;
 • Złote Globy 1950 – nagroda za rolę drugoplanową w filmie „Gubernator; nagroda dla najlepiej zapowiadającej się aktorki.

Mercedes McCambridge – nominacje

 • Oscar 1957 – nominacja za rolę drugoplanową w filmie „Olbrzym” (1956).

Mercedes McCambridge – ciekawostki

 • Kapelusz, który nosiła w „Olbrzymie” dostała od Gary'ego Coopera;
 • Rodzice Mercedes McCambridge mieli irlandzkie korzenie;
 • Syn McCamridge, John, 16. listopada 1987 roku zamordował żonę i dwoje dzieci, a następnie popełnił samobójstwo po tym, jak został zwolniony z pracy;
 • Produdcenci obiecali McCambridge, że jej nazwisko pojawi się w czołówce filmu „Egzorcysta”. Kiedy na premierze odkryła, że nie ma jej wymienionej, skonfliktowała się z Williamem Friedkinem i wytwórnią Warner Bros. Z pomocą Gildii Aktorów Filmowych wywalczyła wpisanie nazwiska na listę płac;
 • Przez większość życia chorowała na zapalenie oskrzeli;
 • Dostała nagrodę Drama Logue za występ w „Lost in yonkers” (1992);
 • W 1950 roku reklamowała piwo Rheingold;
 • Jest autorką wspomnień „The quality of mercy” (1980).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f7ydp
d1f7ydp
d1f7ydp