Trwa ładowanie...
dnoops9

Michael Ballhaus

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Berlin, Niemcy

Filmografia:
dnoops9

Niemiecki operator filmowy. Wypracował sobie swój własny, rozpoznawalny styl, pełen żywych kolorów i wręcz wyrzeźbionych obrazów.

* Michael Ballhaus urodził się 5 sierpnia 1935 roku w Berlinie w Niemczech.* Miał długą i zróżnicowaną karierę w swoim rodzimym kraju, zarówno w kinie jak i w telewizji. Robił zdjęcia do wszystkich ostatnich piętnastu filmów Rainera Wernera Fassbindera.

Jako już uznany w Europie autor zdjęć ponad 40 filmów, w 1982 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie swoją amerykańską karierę rozpoczął filmem Johna Sayles'a "Baby, It's You". Inne jego prace z tego okresu to: "Zakazana miłość", "Szklana menażeria", "Telepasja" Jamesa L. Brooksa, (za te zdjęcia był nominowany do Oscara) i "Pracująca dziewczyna" Mike’a Nicholsa.

Jest niewątpliwie współautorem sukcesów artystycznych "Chłopców z ferajny" i "Wieku niewinności" Martina Scorsese. Był trzykrotnie nominowany do Oskara - za zdjęcia do "Broadcast News" (1987) i "The Fabulous Baker Boys" (1989). Michael Ballhaus przy okazji "Gangów Nowego Jorku" pracował z Martinem Scorsese po raz szósty. Poprzednio robili razem filmy: "Po godzinach", "Kolor pieniędzy", "Ostatnie kuszenie Chrystusa", "Chłopcy z ferajny" i "Wiek niewinności".

Ballhaus był również operatorem przy takich produkcjach jak: "The House on Carroll Street", "Parszywe dranie", "Wspaniali Baker Boys" Steve’a Klovesa (za swoją pracę był nominowany do Oscara), "Pocztówki znad krawędzi" Mike’a Nicholsa, „Co z tym Bobem?", "Czarna lista Hollywood", "Drakula" Francisa Forda Coppoli, "Królowie Mambo" i "Quiz Show" Roberta Redforda.

W kolejnych latach robił zdjęcia do takich filmach jak: do: "I'll Do Anything" Jamesa L. Brooksa, "Epidemia", "Uśpieni" Barry’ego Levinsona, "Air Force One", "Barwy kampanii" Mike’a Nicholsa, "Bardzo dziki Zachód", "Nazywał się Bagger Vance" i "Gone Underground".

W 2003 roku był autorem zdjęć do filmu „Lepiej późno niż później” oraz „Dziewczyny z wyższych sfer”. W 2006 roku został uhonorowany Berlinale Camera na festiwalu w Berlinie.

Michael Ballhaus od 1958 roku był mężem Helgi Ballhaus. Kobieta zmarła w 2006 roku. Para ma dwóch synów – Jana Sebastiana i Floriana, który także poświęcił się karierze w branży filmowej.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnoops9
dnoops9
dnoops9