Trwa ładowanie...
d3sb8tr
d3sb8tr
Aktualności

Miłosny obłęd

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3sb8tr

Hrabina Elżbieta Batory zapisała się na kartach historii jako wampirzyca i największa seryjna morderczyni Słowacji i Węgier. *Julie Delpy sięgnęła po życiorys krwawej arystokratki, tworząc intrygujący thriller bez oczywistych odpowiedzi.*

Julie Delpy, francuska aktorka, reżyserka i scenarzystka, zmierzyła się z owianą złą sławą postacią Elżbiety Batory. Żyjąca na przełomie XVI i XVII wieku węgierska arystokratka, siostrzenica Stefana Batorego, miała od najmłodszych lat wykazywać zamiłowanie do makabry i okrutnych zachowań w stosunku do poddanych. Przydomek „krwawej hrabiny” zawdzięcza zaś kąpielom we krwi młodych dziewic, których po przedwczesnej śmierci męża miała zabić dziesiątki, jeśli nie setki.

Reżyserka i odtwórczyni tytułowej roli nie popada w schematy i stara się spojrzeć na kontrowersyjny życiorys arystokratki z nieoczywistej perspektywy. Osią przedstawionych wydarzeń jest romans blisko czterdziestoletniej wdowy z młodym szlachcicem. Miłosne perypetie kochanków, których dzieliło dwadzieścia lat różnicy, to historia tragiczna i zarzewie makabrycznych zachowań, jakich Elżbieta miała się dopuścić po utracie kontaktu z ukochanym. Zgodnie z krążącą opinią, hrabina odkryła wówczas „eliksir młodości” w postaci świeżej krwi młodych i nieskalanych dziewcząt.

d3sb8tr

Hrabina” to thriller kostiumowy, który przedstawia historię wielkiego cierpienia, tęsknoty i spisku. Ciekawie przedstawione realia przełomu XVI i XVII w. na Węgrzech to wyprawy wojenne, małżeństwa szlachty łączące potężne rody, a niejako obok tego znajduje się potężna, wzbudzająca strach i respekt Elżbieta Batory. Film nieznacznie akcentuje ogromne znaczenie majątku hrabiny, która po tajemniczej śmierci męża przejęła wszelkie obowiązki i licznych wierzycieli. Siła militarna i władza hrabiny nie stanowią jednak sedna tej historii. Postać Elżbiety jest bardzo złożona, co wynika z wielu opinii i krążących o niej opowieści. Z jednej strony wrażliwa i kochająca, z drugiej okrutna i bezwzględna. Najbardziej intrygujące jest jednak to, że po obejrzeniu „Hrabiny” widz nie dostaje oczywistej odpowiedzi o prawdziwej naturze Elżbiety.

Julie Delpy nie starała się nakręcić obrazu stricte historycznego, a raczej pokazać nieznaną twarz Elżbiety Batory, która być może stanowi prawdziwe oblicze tej postaci. Czy Elżbieta naprawdę kąpała się we krwi dziewic? Tajemnica i szaleństwo są sednem tej historii.

Wydanie DVD „„Krwawej hrabiny” nie zawiera żadnych dodatków. Film można obejrzeć z oryginalnym udźwiękowieniem w systemie 5.1 z polskim lektorem lub napisami.

d3sb8tr

Podziel się opinią

Share
d3sb8tr
d3sb8tr