Młodzi powstańcy z "Miasta 44" na scenie Festiwalu w Opolu
6 czerwca wystartuje 51. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W programie imprezy tradycyjnie znalazł się konkurs SuperDebiutów. Niespodzianką tegorocznej edycji będzie obecność na scenie młodych aktorów z filmu *"Miasto 44" – nowego wysokobudżetowego obrazu Jana Komasy.*
Zrealizowana z rozmachem uniwersalna opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego trafi na ekrany 19 września.
Tegoroczny koncert SuperDebiutów dedykowany jest pamięci jednej z największych postaci polskiej sceny muzycznej – Czesławowi Niemenowi. „SuperDebiuty z Niemenem – świat nie zginie dzięki nim” poprowadzą Paweł Sztompke oraz córka artysty Natalia Niemen. Młode talenty na scenę wprowadzą natomiast gwiazdy wyczekiwanego obrazu Komasy – Anna Próchniak, Zofia Wichłacz, Antek Królikowski i Maurycy Popiel.
Młodzi aktorzy "Miasta 44" to zwycięzcy serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób. Nie kryją satysfakcji z udziału w projekcie. „To film o młodych ludziach żyjących swoimi marzeniami. Uniwersalna, wzruszająca, emocjonująca opowieść o osobach postawionych w skrajnych sytuacjach. Praca nad „Miastem 44” była wspaniałym okresem i bardzo cennym przeżyciem. Jestem dumna z tego, że taki film powstał” – mówi 19-letnia Zofia Wichłacz, filmowa Biedronka.
„Bohaterowie filmu są piękni w swojej szczerej wierze, że wszystko jeszcze może się dobrze skończyć. W swoich planach na życie, miłościach, są uczciwi i czyści. A czystość ta tylko pogłębia żal na ich losem. Znalezienie się na planie takiego filmu było wspaniałą, niezwykłą przygodą, spełnieniem dziecięcych marzeń. Wszyscy byliśmy całkowicie zauroczeni tym, że możemy być tam razem” – deklaruje Antoni Królikowski. „Ta historia wbija w fotel. Przeżycia, wydarzenia z planu wciąż mam w sobie i cały czas o nich mówię” – dodaje odtwórczyni roli Kamy, Anna Próchniak.
Wysokobudżetowy film Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”. Zrealizowana z rozmachem uniwersalna opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego, z efektami specjalnymi współpracownika Petera Jacksona i Christophera Nolana.
"Miasto 44"to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu. Za efekty specjalne odpowiada hollywoodzki specjalista Richard Bain, który wcześniej współpracował z takimi wizjonerami kina, jak Christopher Nolan, Peter Jackson oraz Terry Gilliam i ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: „Casino Royale”, „Incepcji”, „King Konga” i „Nędzników”. Zdjęcia do filmu trwały równo 63 dni - tyle, ile Powstanie Warszawskie. Przez plan przewinęło ponad 3 000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób.
Specjalny pokaz "Miasta 44"odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie, inaugurując oficjalne obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To pierwsze tej skali wydarzenie nie tylko w historii polskiej kinematografii, ale i na mapie Europy. „Miasto 44” trafi do regularnej dystrybucji kinowej 19 września 2014 roku.
"Miasto 44" nie będzie filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania Warszawskiego. Mimo że rozgrywa się w walczącym mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. „Miasto 44” nie będzie argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje, czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70 lat. "Miasto 44" nie będzie pomnikiem. Nie chcemy składać hołdu. Opowiemy historie prawdziwych, młodych ludzi. Niektórzy z nich zachowali się pięknie, inni załamali się i stchórzyli. Jedni marzyli o poświęceniu, inni o kochaniu się z dziewczyną. Nie szukamy spiżowych bohaterów. "Miasto 44" nie będzie filmem o polityce. Będzie filmem o miłości, młodości i walce. Twórcy filmu "Miasto 44"
Film pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego