Trwa ładowanie...
d3rrlko

Moritz Bleibtreu

Najnowsze informacje
3.8
(6 głosów)
Oceń:
d3rrlko

Syn austriackiej pary aktorskiej Hansa Brennera i Moniki Bleibtreu, dorastał w Hamburgu. Mając sześć lat zadebiutował na scenie i pojawił się po raz pierwszy na małym ekranie w serialu ZDF Nowości z Uhlenbusch (Neues aus Uhlenbusch, 1977). Trzy lata później wystąpił w kinowym filmie familijnym Mam marzenie (Ich hatte einen Traum, 1980). Na planie biograficznego miniserialu o Schubercie Nokturn (Mit meinen heißen Tränen,1986) spotkał się z Danielem Olbrychskim, Wojciechem Pszoniakiem i Mają Komorowską. W 1988 roku, w wieku siedemnastu lat przeniósł się do Paryża, gdzie dorabiał jako niania oraz studiował aktorstwo. Uczęszczał także na prywatne lekcje aktorstwa w Rzymie oraz poznawał tajniki aktorstwa w nowojorskim Herbe rt Berghof Studio.

Występował m.in. sztukach szekspirowskich Romeo i Julia na scenie Hamburg Schauspielhausa oraz Ryszard III w Teatrze Thalia. Po występie w dramacie Po prostu miłość (Einfach nur Liebe, 1994) u boku Benno Fürmanna i komedii Kabel i miłość (Kabel und Liebe, 1995), został dostrzeżony w komedii romantycznej Rozmowa miasta (Stadtgespräch, 1995) jako gej Karl oraz komediodramacie sensacyjnokryminalnym Pukając do nieba bram (Knocking On Heavens Door, 1997) u boku Tila Schweigera w roli Araba Abdula, za którą został uhonorowany nagrodą im. Ernsta Lubitscha i Niemiecką Nagrodę Filmową. Powszechne uznanie zdobył jako Manni, chłopak tytułowej bohaterki (Franka Pot ente) w melodramacie kryminalnym Biegnij Lola, biegnij (Lola rennt, 1998). Kreacja Tareka Fahda/więźnia nr 77 w thrillerze Eksperyment (Das Experiment, 2001) przyniosła mu Niemiecką Nagrodę Filmową i nagrodę Złotej Spacji na festiwalu filmowym w Seattle. W dramacie Stevena Spielberga Monachium (Munich, 2005) wcielił się w postać Andreasa. Za rolę Bruno,
maniaka seksualnego w melodramacie Cząstki elementarne(Elementarteilchen, 2005) otrzymał nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rrlko
d3rrlko
d3rrlko