Trwa ładowanie...
24-03-2010 11:13

"Mury Hebronu" na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej

"Mury Hebronu" na Przeglądzie Piosenki AktorskiejŹródło: Jupiterimages
d3j0dsy
d3j0dsy

Spektakl muzyczny "Mury Hebronu" wg powieści Andrzeja Stasiuka to główne wydarzenie czwartego dnia 31. Przeglądu Piosenki Aktorskiej (PPA). Przedstawienie zostanie pokazane we wtorek wieczorem na deskach wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol.

"Mury Hebronu" to debiutancka powieść Andrzeja Stasiuka, która ukazała się w 1992 r. Tworzy ją zbiór opowiadań o życiu więziennym. Jednym z głównych narratorów jest tu recydywista, który tłumaczy "małolatowi" zasady panujące w kryminale.

Jak czytamy w nocie wydawcy do wydania z 2001 r., powieść Stasiuka to "alegoryczna opowieść, zbudowana na indywidualnym doświadczeniu, jest wizją człowieka zamkniętego w mentalnym więzieniu budowanym przez autora z naturalistycznym zapamiętaniem. Tytułowe mury symbolizują paradoksalnie szczelinę - możliwość ucieczki do biblijnego miasta - interpretacyjnego klucza".

d3j0dsy

Jak powiedział PAP we wtorek na próbie prasowej reżyser spektaklu Cezary Studniak, w przedstawieniu jest bardzo dużo fragmentów tekstów z książki Stasiuka. "Uznaliśmy, że są one na tyle sugestywne i wymowne, że warto je przedstawić bardzo rzetelnie" - mówił reżyser. Dodał, że ma nadzieję, że przy realizacji spektaklu udało się również przenieść rodzaj "mentalnej klaustrofobii", która cechuje postaci stworzone przez Stasiuka.

"To przede wszystkim spektakl o wolności, której należy szukać w sobie, co jest niezmiernie trudne" - tłumaczył reżyser. Dodał, że przedstawienie jest również opowieścią o kulturze więziennej. "Nie jest to jednak najistotniejsze. Istotne jest to, co się dzieje z umysłem człowieka, który przebywa w tak ekstremalnym miejscu jak więzienie" - powiedział Studniak.

Scenariusz spektaklu na podstawie powieści Stasiuka napisał Jan Naturski, muzykę skomponował Rafał Karasiewicz, a w głównych rolach występują: Mikołaj Woubishet oraz Agnieszka Oryńska.

Zobacz także:

d3j0dsy

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) ** W kolejnych dniach festiwalu będzie można zobaczyć m.in. "Ismene", spektakl teatralny w wykonaniu Marianne Pousser czy wsłuchać koncertu angielskiego muzyka Brendana Perriego - znanego z wieloletnich występów w formacji Dead Can Dance.

d3j0dsy

Jednym z najistotniejszych wydarzeń PPA jest Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. W tym roku do II etapu konkursu zakwalifikowało się 23 młodych aktorów, których będą oceniać: Magdalena Piekorz, Leszek Możdżer, L.U.C., Mariusz Kiljan oraz Mariusz Lubomski. Artystów będzie można wysłuchać na środowym koncercie. Po raz pierwszy w historii PPA konkurs ma charakter międzynarodowy, a artyści mogą śpiewać również w obcych językach. Zwycięzców tegorocznej edycji widzowie poznają podczas koncertu finałowego.

Koncert finałowy będzie składał się z dwóch części. Po występie laureatów Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki widzowie obejrzą "Złotą Różdżkę" w reżyserii Jerzego Bielunasa, z muzyką Marka Materny i Mateusza Pospieszalskiego. W spektaklu wystąpią m.in. Kinga Preis, Justyna Szafran, Bartosz Porczyk, Jadwiga i Dariusz Basińscy z Kabaretu Mumio.

Interesująco zapowiada się również kończący tegoroczną edycję PPA Koncert Galowy "...rewolucja", który przygotowuje Agata Duda-Gracz. Będzie to próba połączenia dwóch tegorocznych wydarzeń rocznicowych: Roku Chopinowskiego oraz 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Podczas koncertu zaśpiewają m.in. Ewa Ziętek, Katarzyna Borek, Milena Lisiecka oraz Tomasz Kot i Wojciech Mecwaldowski.

Podobnie jak w latach ubiegłych zwycięzca Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki otrzyma Grand Prix, czyli Tukana Złotego oraz 10 tys. euro. Najlepszy projekt pokazany w ramach Nurtu OFF zostanie nagrodzony Tukanem OFF oraz 10 tys. złotych. Zostanie również przyznany Tukan Dziennikarzy oraz Tukan Publiczności. W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana statuetka Tukana Ulicy dla najlepszego muzyka ulicznego. Otrzyma on również 1 tys. zł.

  1. PPA zakończy się w 28 marca.
d3j0dsy

Zobacz także:

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d3j0dsy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j0dsy