Muzeum Akropolu ustepuje w sporze o film Costy-Gravasa
Muzeum Akropolu w Atenach postanowiło nie cenzurować jednak krótkiego animowanego filmu znanego reżysera Costy-Gravasa. Pierwotnie, zapewne pod presją greckiej Cerkwi prawosławnej, zamierzano wyciąć fragment o złupieniu Partenonu przez chrześcijan. O zmianie decyzji poinformowano we wtorek.
Zapowiedź ocenzurowania filmu wywołała oburzenie opinii publicznej. Zdecydowanie protestował też sam Costa-Gravas. "Uważam, że to smutne i niedopuszczalne, by Grecja, członek Unii Europejskiej, ulegała presji ze strony Kościoła" - oświadczył naturalizowany we Francji grecki reżyser.
Kontrowersyjny fragment jest poświęcony przekształceniu górującej nad Atenami świątyni ich patronki, Ateny Partenos, w chrześcijańską bazylikę. Usunięto wówczas z Partenonu rzeźby, być może również słynny olbrzymi posąg ze złota i kości słoniowej Ateny Partenos dłuta Fidiasza. 12-sekundowa sekwencja pokazywała, jak odziane w szaty postaci wywlekają starożytne rzeźby ze świątyni.
Epizod dotyczący przekształcenia Partenonu w chrześcijańską świątynię jest mniej znany niż inne wydarzenia z historii budowli liczącej ponad 2500 lat.
O tym, że Cerkwi nie podobał się wspomniany fragment filmu, informowały greckie media. Władze Cerkwi nie zajęły jednak oficjalnego stanowiska w tej sprawie.