Film "41 dni nadziei" to opowieść o wielkiej miłości i odwadze dwojga młodych ludzi, którzy podczas podróży przez ocean stają oko w oko z niebezpiecznym żywiołem.
Film twórcy "Everestu", Baltasara Kormákura, to kolejny obraz, w którym główni bohaterowie muszą zmierzyć się z siłami natury i swoimi słabościami. Bohaterowie filmu "41 dni nadziei", Tami i Richard, to kochająca się do szaleństwa para o ogromnej odwadze i chęci do przeżywania przygód. Pewnego dnia postanawiają przepłynąć na jachcie we dwoje Ocean Spokojny. Wyruszając w daleką podróż, nie zdają sobie sprawy, że gdzieś pośrodku wielkiej wody tworzy się niszczycielski huragan, który postawi ich życie na krawędzi.
Choć udaje im się ocaleć, Tami musi na szczątkach jachtu doprowadzić do wybrzeża Kalifornii siebie i rannego Richarda. Zadanie będzie trudne, ale czy niemożliwe?
W rolach głównych filmu "41 dni nadziei" zobaczymy aktorów młodego pokolenia, Shailene Woodley i Sama Claflina.
Ciche miejsce (A Quiet Place)
Film "Ciche miejsce" to połączenie kilku gatunków filmowych: science fiction, horroru i dramatu. Pokazana w nim walka o przetrwanie wbija w fotel i daje do myślenia.
Fabuła filmu "Ciche miejsce" została osadzona w 2020 roku. Świat nie jest już takim, jakim znamy go dzisiaj. Kontrolę przejęły krwiożercze bestie, niezwykle wyczulone na nawet najcichsze dźwięki. Jedynym sposobem na przetrwanie jest zachowanie absolutnej ciszy. Evelyn i Lee to rodzice trójki dzieci, głuchoniemej Regan oraz synów, Marcusa i Beau. Rodzina, nie chcąc zwabić potworów, posługuje się w komunikacji językiem migowym. W ich życiu zdarza się jednak rzecz, która burzy całe założenie, a przez to zagrożenie życia staje się naprawdę realne.
Film "Ciche miejsce" utrzymany jest w ciszy, dlatego seans jest przeżyciem nowym i ciekawym. Reżyserem i odtwórcą głównej roli męskiej jest John Krasinski, a partneruje mu jego żona, Emily Blunt.
Na głęboką wodę (The Mercy)
"Na głęboką wodę" to kolejny film o samotnym żeglowaniu, który ukazał się w 2018 roku. Tym razem jednak mamy do czynienia ze śmiałkiem, który bez względu na konsekwencje podejmuje się podróży morskimi szlakami.
Głównym bohaterem filmu "Na głęboką wodę" jest Donald Crowhurst, kochający mąż i ojciec trójki dzieci, z zamiłowania wynalazca doraźnie i amatorsko żeglujący po spokojnych wodach. Gdy rodzinny biznes Donalda upada, mężczyzna postanawia udać się w podróż dookoła świata droga morską w ramach wyścigu Sunday Times Golden Globe. Niedoświadczony w żeglowaniu mężczyzna buduje własną łódź i bez zważania na konsekwencje, pozostawiając rodzinę bez zabezpieczenia materialnego, wyrusza w rejs. W trakcie podróży staje oko w oko z potężnym sztormem, który częściowo niszczy jego łódź. Do czego posunie się Donald, żeby przetrwać i zachować honor?
Obraz "Na głęboką wodę" to film o przetrwaniu, walce z żywiołem i samym sobą. Wygraną jest nie tylko życie i dobre imię, ale również rodzina, bezmyślnie pozostawiona sama sobie, a wciąż kochająca. W rolach głównych w filmie "Na głęboką wodę" wystąpili Colin Firth i Rachel Weisz.
Więzień labiryntu: Lek na śmierć (Maze Runner: The Death Cure)
Film "Więzień labiryntu: Lek na śmierć" to propozycja dla młodzieży. Bohaterowie to grupa nastolatków, którzy muszą walczyć o przetrwanie zarówno swoje, jak i tysiąca innych ludzi.
Główny bohater filmu "Więzień labiryntu: Lek na śmierć", Thomas oraz grupa zbiegłych Streferów po raz trzeci podejmą śmiertelną misję. Tym razem jednak celem jest znalezienie lekarstwa na szerzącą się i dziesiątkującą ludność chorobę zakaźną. Nastolatkowie muszą wkraść się do Ostatniego Miasta, labiryntu kontrolowanego przez DRESZCZ. Tam napotkają najniebezpieczniejszą jak dotąd pułapkę. Jeśli przetrwają, uratują tysiące ludzi. Jednak czy misja się powiedzie?
W filmie "Więzień labiryntu: Lek na śmierć" w roli głównej, podobnie jak w dwóch poprzednich częściach, obsadzony został, uwielbiany przez nastoletnią publikę, Dylan O'Brien. Na drugim planie zobaczymy również Thomasa Brodie-Sangstera znanego między innymi z komedii "To właśnie miłość".
Hashima (Gun-ham-do)
"Hashima" to poruszający obraz ukazujący okrucieństwo wojny i ludzką zachłanność. To także osobista historia pewnego ojca, który zostaje rozdzielony w obozie ze swoją córką.
Akcja filmu "Hashima" rozgrywa się na japońskiej wyspie o tej nazwie, leżącej niedaleko miasta Nagasaki. Znajduje się tam kopalnia, której złoża znajdują się nawet pod dnem oceanu. To tam do ciężkich obozów pracy podczas II wojny światowej trafiają imigranci z Korei Południowej. Jednym z nich jest muzyk, który ucieka z ojczyzny wraz z córką, So-hee. Gdy mężczyzna zdaje sprawę, że został oszukany i wcale nie jest bezpieczny, zostaje rozdzielony z dziewczynką i trafia do kopalni. Musi walczyć o przetrwanie i modlić się, aby przetrwała również jego córka.
W tym samym czasie z Korei wysłany zostaje człowiek, który na Hashimie ma stworzyć ruch oporu i zorganizować ucieczkę Koreańczyków. Spotyka go Kang-Ok Lee i prosi o przysługę.
Film "Hashima" to poruszający obraz, który na długo zapadnie w pamięci widza. Szokuje i wzbudza sprzeciw przeciwko nieludzkiemu traktowaniu osób szukających azylu w czasie bezdusznej wojny.
Drapacz chmur (Skyscraper)
"Drapacz chmur" to film akcji z Dwayne’em Johnsonem w roli głównej. To historia ochroniarza, który w obliczu zagrożenia będzie musiał walczyć o przetrwanie, honor i bezpieczeństwo rodziny.
Głównym bohaterem filmu "Drapacz chmur" jest Will Ford, były żołnierz i agent FBI w zespole zajmującym się odbijaniem zakładników. Porzuca służbę i zatrudnia się jako ochroniarz w najwyższych wieżowcach na świecie, między innymi w Chinach. Pewnego dnia w budynku, w którym stacjonuje, wybucha pożar trawiący w zawrotnym tempie kolejne piętra.
Co ciekawe, wszystkie ślady wskazują, że za podłożenie ognia odpowiedzialny jest właśnie Will. Mężczyzna musi nie tylko poskromić płomienie, ale też uratować wciąż przebywającą w budynku rodzinę i oczyścić się z zarzutów. Walka o przetrwanie będzie wymagała poświęceń i niezwykłej odwagi.
Na planie filmu "Drapacz chmur" Dwayne'owi Johnsonowi towarzyszy Neve Campbell w roli żony Willa Forda.
Biały Kieł (Croc-Blanc)
Film "Biały kieł" opowiada o młodym wilczku, który próbuje wyrwać się z niewoli i powrócić do plemienia, z którym się wychował.
Scenariusz filmu "Biały Kieł" po części bazuje na wydarzeniach ujętych w powieści Jacka Londona o tym samym tytule. Twórcy filmu przedstawiają jednak historię w nieco mniej drastyczny sposób, choć seans może być zbyt ciężki dla najmłodszych widzów. Poleca się, aby oglądały go dzieci powyżej 6. roku życia.
Akcja rozgrywa się w czasach kolonializmu na północy Ameryki Północnej. Głównym bohaterem filmu "Biały Kieł" jest młody wilczek, pół-wilk, pół-pies. Szczenię wychowuje się w watasze, jednak w wyniku nieszczęśliwego biegu zdarzeń odłącza się od reszty wilków i snuje po lesie. Znajduje go plemię Indian, które roztacza nad nim opiekę. Szczeniak rośnie i staje się odważnym silnym wilkiem. To zwraca uwagę jednego z kolonistów, który organizuje brutalne walki psów. Biały Kieł trafia do niewoli, z której za wszelką cenę będzie chciał się wyrwać i wrócić do plemienia.
Ajka (Ayka)
Film "Ajka" to produkcja rosyjsko-kazachska z 2018 roku. Przedstawia poruszającą historię młodej dziewczyny, która po urodzeniu dziecka próbuje zrobić wszystko, aby przetrwać.
Główną bohaterką filmu "Ajka" jest młoda dziewczyna o tym właśnie imieniu, nielegalna imigrantka z Kirgistanu. Aktualnie przebywa w Moskwie, gdzie w jednym ze szpitali rodzi niechciane dziecko. Dziewczyna jest zupełnie sama, nie ma przyjaciół, rodziny, partnera, a nawet pracy. Poza tym brakuje jej kąta, aby zamieszkać tam na stałe. Każdego dnia tytułowa Ajka walczy o przetrwanie. Po urodzeniu dziecka w jej głowie jawi się tylko jedna myśl: czy najlepszym rozwiązaniem dla dobra ich obojga jest pozostawienie noworodka.
Film "Ajka" to poruszający dramat osadzony w chłodnych, zimowych kadrach autorstwa polskiej operatorki Jolanty Dylewskiej. To jednak przede wszystkim poruszająca serce opowieść o dziewczynie walczącej o przetrwanie. Film był oficjalnym kandydatem Kazachstanu do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.
Kursk
Film "Kursk" to historia oparta na faktach. Opowiada o ogromnej tragedii, która miała miejsce w 2000 roku na Morzu Barents"a. Opisuje akcję ratunkową 23 marynarzy rosyjskiej łodzi podwodnej.
Scenariusz filmu "Kursk" został oparty na faktach. W sierpniu 2000 roku dochodzi do potężnej eksplozji ogromnej łodzi podwodnej, dumy rosyjskiej floty, okrętu o nazwie Kursk. Na jego pokładzie znajduje się 118 marynarzy, którzy wypłynęli na arktyczne wody na pierwsze od lat manewry szkoleniowe.
Sytuacja staje się dramatyczna. Tragedię udaje się przeżyć zaledwie 23 osobom, które desperacko walczą o życie w morskich głębinach. Z każdą godziną mają coraz mniej tlenu i szans na przeżycie. Film "Kursk" opowiada jednak historię z perspektywy brytyjskiej ekspedycji ratowniczej. Chociaż Rosjanie z uporem odmawiają przyjęcia pomocy ze strony Zachodu, na ratunek wyrusza ekspedycja pod dowództwem komandora Davida Russella. Walka o wpływy polityczne musi ustąpić czysto ludzkiej chęci pomocy niewinnym ludziom.
Listopad (November)
Film "Listopad" to propozycja mrocznego, ale pełnego folkloru kina estońskiego. Zamknięte w czarno-białych kadrach losy mieszkańców niewielkiej wioski wzbudzają grozę, wstręt i fascynację.
Akcja filmu "Listopad" dzieje się w niewielkiej estońskiej wsi zlokalizowanej pomiędzy lasami i polami. Wioska oddalona jest znacznie od najbliższych miejscowości, a mieszkająca tu społeczność jest zamknięta. Znaleźć tu można znaki chrześcijaństwa poprzeplatane z wątkami pogańskimi. Ludzie wierzą w Jezusa Chrystusa, wilkołaki, skrzaty i duchy. Trwa listopad i zbliża się okrutna zima. Biedni chłopi muszą uciekać się do nikczemnych czynów, aby przetrwać nieprzychylną aurę.
W filmie "Listopad" nie zabraknie wątku miłosnego. Otóż chłopka Liina jest beznadziejnie zakochana w mieszkańcu wioski, Hansie. Dziewczyna jest w stanie zrobić wszystko, aby zyskać jego miłość, nawet jeśli ceną jest zaprzedanie duszy diabłu. Udaje się więc do wiedźmy, która gwarantuje je spełnienie marzenia, ale w zamian zamienia dziewczynę w wilkołaka.
Alfa (Alpha)
Film "Alfa" przenosi widza w świat prehistorii. Głównym bohaterem jest młody chłopak, który po tragedii podczas polowania musi walczyć o przetrwanie w nieprzyjaznej puszczy.
Akcja filmu "Alfa" rozgrywa się na terenach Europy 20 tysięcy lat temu. Głównym bohaterem jest Kede, młody chłopak, którego plemię wyczuwając zagrożenie, przygotowuje się do mającej nadejść epoki lodowcowej. Kede po raz pierwszy udaje się na polowanie z innymi mężczyznami. W wyniku nieszczęśliwego wypadku chłopak ulega wypadkowi. Jego pobratymcy przekonani, że zginął, pozostawiają go na stracenie.
Mimo to główny bohater filmu "Alfa" się nie poddaje. W dziewiczej puszczy spotyka wilka, który również odłączył się od stada. Niepewna i pełna ostrożności na początku relacja przeradza się w prawdziwą przyjaźń, która pozwoli przetrwać Kede i wilkowi. Tylko razem będą w stanie przeciwstawić się niebezpieczeństwu i odnaleźć drogę do domu. W filmie wystąpił polski aktor Marcin Kowalczyk, znany z filmu Jesteś Bogiem.