Trwa ładowanie...
d21j15l
Aktualności

Najlepsze kino z Argentyny we Wrocławiu

Ambasada Republiki Argentyny i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zapraszają w dniach 25 listopada - 1 grudnia Tydzień Nowego Kina Argentyńskiego. W programie przeglądu znalazło się 11 filmów z ostatnich lat prezentowanych na największych światowych festiwalach - w Cannes, Wenecji i Berlinie. Na zakończenie odbędzie się spotkanie z Gastónem Solnickim, reżyserem filmu
"Sinobrody".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Honorowy obywatel" reż. Mariano Cohn, Gastón Duprat
"Honorowy obywatel" reż. Mariano Cohn, Gastón Duprat (Materiały prasowe)
d21j15l

"Honorowy obywatel" Mariano Cohna i Gastóna Duprata otworzy przegląd 25 listopada. Produkcja została do tej pory zgłoszona przez Argentynę jako kandydat do Oscara, a grający w niej główną rolę Oscar Martínez otrzymał nagrodę na ostatnim MFF w Wenecji.

W programie Tygodnia znalazły się nowe filmy, niepokazywane wcześniej w polskich kinach. Należą do nich, nagrodzone na w Rotterdamie i na najważniejszym festiwalu w Argentynie - BAFICI w Buenos Aires, "Ślicznotki" - autobiograficzny debiut 25-letniej Melisy Liebenthal biorący pod lupę różnice między płciami, z przenikliwością i dziewczęcym humorem obnażający związane z nimi stereotypy. Kolejny nowy tytuł to "Paulina Santiago Mitre", film, który w tym roku wyjechał z Cannes z Nagrodą Tygodnia Krytyków i FIPRESCI, laureat wielu nagród m.in. na festiwalach w San Sebastián czy Turynie. Jego bohaterką jest wzięta prawniczka, która na dotkniętych biedą obrzeżach rodzinnego miasta rozpoczyna pracę jako nauczycielka. Gdy padnie ofiarą napaści miejscowej szajki, ku zdumieniu otoczenia nie rezygnuje z pracy w szkole.

Do trudnej argentyńskiej przeszłości nawiązuje "Długa noc" Francisco Sanctisa Francisco Márqueza, najlepsza w konkursie filmów argentyńskich na tegorocznym BAFICI. Akcja toczy się w latach 70. XX wieku podczas dyktatury junty. Pewien mężczyzna otrzymuje informację o miejscu pobytu dwóch osób poszukiwanych przez wojskowy reżim. Może je uratować, ryzykując własne życie. Krytycy chwalili surowy, wycyzelowany styl Márqueza, znakomicie oddający atmosferę tamtych lat. W programie także "Dziesiąty mężczyzna", nowy film Daniela Burmana, znanego polskim widzom z "Paszportu do raju", był pokazywany na festiwalach w Berlinie i Tribeca Film Festival w Nowym Jorku (nagroda dla najlepszego aktora). Burman, potomek polskich Żydów, opowiada o życiu żydowskiej społeczności w Buenos Aires, skupiając się na relacjach międzypokoleniowych. Jego bohater, Ariel, stara się odbudować więź z ojcem i odnaleźć się w rodzinnym mieście po powrocie z Nowego Jorku.

d21j15l

Na szczególną uwagę zasługuje ostatni film Lisandro Alonso, jednego z najbardziej radykalnych argentyńskich reżyserów. W "Jauja" reżyser zbacza z drogi naturalizmu poetyckiego w stronę realizmu magicznego - w 1882 roku, podczas patagońskiej konkwisty duński kapitan (Viggo Mortensen) przemierza pustynię w poszukiwaniu zbiegłej z młodym żołnierzem córki. Film zdobył wiele nagród, m.in. Nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes.

W programie przypomnimy też argentyńskie filmy, które znalazły się już na polskich ekranach: muzyczno-taneczne widowisko mistrza europejskiego kina, Carlosa Saury – "Argentyna, Argentyna", czarną komedię o utracie cierpliwości – "Dzikie historie" Damiána Szifróna; "Klan" Pablo Trapero o rodzinnej przestępczej organizacji, aranżującej porwania i dokonującej morderstw oraz "Pod ochroną" Diego Lermana ze zdjęciami Wojciecha Staronia, film o wchodzeniu w nowe życie po traumie przemocy domowej.

Tydzień Nowego Kina Argentyńskiego zakończy 1 grudnia seans "Sinobrodego" i spotkanie z jego reżyserem, Gastónem Solnickim. "Sinobrody" został w swobodny sposób zainspirowany operą Béli Bartóka "Zamek Sinobrodego", był prezentowany na wielu festiwalach m.in. w Wenecji (nagroda krytyków w sekcji Orizzonti) i Nowym Jorku. To malownicza i dość enigmatyczna opowieść o kilku młodych kobietach i ich zmaganiach z dorosłością. Dzieło Bartóka stanowiło wariację na temat popularnej legendy, w mroczny sposób przedstawiając ciekawość młodej kobiety odkrywającej nowy, zakazany świat. "Sinobrody" w dużo lżejszy, ale mniej oczywisty sposób podejmuje ten sam temat.

Więcej na tu wstaw treść

d21j15l

Podziel się opinią

Share
d21j15l
d21j15l