Trwa ładowanie...
29-06-2006 13:31

Największe filmowe hity tego lata

Share
Największe filmowe hity tego lata
d1l2d6i

* Podczas gdy jeden z nich ratuje świat, drugi go okrada. Pomimo tych ‘dyskretnych’ różnic Superman i pirat Jack Sparrow wyruszą tego lata na wspólną misję. Obaj są bohaterami największych filmowych hitów sezonu i obaj mogą sprawić, że hollywoodzkie wytwórnie wyjdą z pogłębiającego się z roku na rok dołka.*

Łączne dochody Fabryki Snów szacowane są na 9 miliardów dolarów rocznie. Czterdzieści procent tej sumy, czyli lekko ponad 3,6 miliarda dolarów, amerykańskie wytwórnie zarabiają właśnie w sezonie letnim. Półmetek tego swoistego okresu żniw mija dokładnie 28 czerwca. Tymczasem dotychczasowe dochody z letnich produkcji sięgnęły sumy zaledwie 1,37 miliarda.

Trudno się zatem dziwić, że hollywoodzkie wytwórnie bardzo mocno liczą na sukces Supermana: Powrotu oraz Piratów z Karaibów: Skrzyni umarlaka. Superman był nieobecny w kinie od dziewiętnastu lat. ‘Piraci z Karaibów’ z kolei okazali się wielkim przebojem i ich kontynuacja z pewnością przyciągnie do kin spore rzesze widzów. Czy jednak będą to rzesze wystarczająco liczne?

d1l2d6i

ZOBACZ GALERIĘ 'SUPERMANA: POWROTU'
Superprodukcje wchodzą do amerykańskich kin 7 lipca. Ich nakręcenie kosztowało ponad 200 milionów dolarów. Filmy mogą bez problemu sumę tę przebić trzy, a nawet cztery razy. Aby ten zabieg mógł się udać muszą jak najdłużej utrzymać się w repertuarze kin. To natomiast nie będzie zbyt łatwe, gdyż zawiedziona przyziemnymi i wtórnymi filmami widownia obdarza nowe ‘hity’ coraz mniejszym kredytem zaufania.

ZOBACZ GALERIĘ 'PIRATÓW W KARAIBÓW 2'
Za największą od dawna oznakę kryzysu twórczego w Hollywood uznano wyświetlaną za oceanem od zeszłego piątku komedię Klik z Adamem Sandlerem i Kate Beckinsale. Pomimo niezłych dochodów film ten, jak zresztą kilka innych gwiazdorskich produkcji w tym roku (Kod da Vinci; X-Men 3)
nie został uznany za wyjątkowo dobre kino rozrywkowe. Analitycy przewidują, że... utrzymanie się tej tendencji może doprowadzić do odwrotu kinomanów w kierunki innej, ciekawszej rozrywki.

Wynik 1,37 miliona dolarów zysku jest osiągnięciem o 1 procent lepszym od uzyskanego w tym samym okresie w zeszłym roku. Niestety, w porównaniu do roku 2004 okazuje się aż o 8 procent gorszy. Poza wyjątkowo słabymi latami 1995 i 1996 Hollywood nie zanotowało dwóch kiepskich lat pod rząd. Niższa o 2 procent w stosunku do roku 2005 i o 14 w stosunku do roku 2004 frekwencja widzów w kinie nie wróży nic dobrego.

Na korzyść wytwórni z Fabryki Snów działają przemyślane promocje obu filmów. Superman zebrał bardzo pochlebne, pierwsze recenzje. Wywołano w około niego również spory szum medialny. Tymczasem o ‘Piratach z Karaibów 2’, których pierwszą część dzięki genialnemu Johnny’emu Deppowie uznano za bardzo dobrą produkcję przygodową, mówi się stosunkowo niewiele, celowo podsycając tym apetyt kinomanów.

d1l2d6i

Do polskich kin film 'Superman: Powrót' zawita 4 sierpnia, zaś na 'Skrzynię umarlaka' będziemy mogli wybrać się już 21 lipca.

Inne tegoroczne hity przewidziane na letni sezon to komedie Diabeł ubiera się u Prady i Ja, ty i on.

Nie zabraknie również kina sensacyjnego, dla wielbicieli którego pozycjami obowiązkowymi będą nowi, pełnometrażowi Policjanci z Miami oraz trzecia część Szybkich i wściekłych.

Sporą ciekawość wzbudzi z pewnością także nowy film twórców ‘Szóstego zmysłu’ czyli Kobieta w błękitnej wodzie.

Oby nie tylko słońce tego lata nam dopisywało.

d1l2d6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l2d6i
d1l2d6i