Nie żyje Angelo Badalamenti. W jego piosence zakochała się cała Polska
11 grudnia 2022 roku zmarł Angelo Badalamenti. Był jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Przez ponad 30 lat współpracował z reżyserem Davidem Lynchem, dla którego stworzył jeden z najsłynniejszych motywów muzycznych do produkcji filmowej – partyturę do serialu "Miasteczko Twin Peaks".
Angelo Badalamenti urodził się w Nowym Jorku, w Brooklynie w rodzinie włoskich imigrantów. Wykształcenie zdobył w Eastman School of Music oraz Manhattan School of Music, gdzie w 1959 roku otrzymał tytuł magistra muzyki. Komponowaniem muzyki filmowej zajął się pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, ale mało było wówczas osób zainteresowanych jego twórczością. Jednym z jego podstawowych zajęć stało się więc nauczanie śpiewu. Tak trafił na plan filmu "Blue Velvet" z 1986 roku.
David Lynch potrzebował osoby, która podszkoliłaby w śpiewaniu gwiazdę filmu, modelkę Isabellę Rossellini. Reżyser chciał, aby aktorka wykonała utwór Tima Buckleya "Song to the Siren". Okazało się jednak, że Lynch nie uzyskał praw do tej piosenki. Wówczas podczas niezobowiązującej rozmowy pojawił się pomysł, aby Badalementi skomponował muzykę do oryginalnego tekstu Davida Lyncha. I tak powstał słynny utwór "Mysteries of Love" (na soundtracku śpiewany przez Julee Cruise). Reżyser tak był nim zachwycony, że zlecił nauczycielowi śpiewu i mało znanemu kompozytorowi napisanie całej muzyki do filmu.
Twin Peaks Theme
Lynch poprosił, aby ścieżka dźwiękowa była "jak u Szostakowicza, bardzo rosyjska, równie piękna, ale bardziej mroczna i trochę przerażająca". Badalamenti pojawił się w filmie "Blue Velvet" jako pianista w nocnym klubie, w którym występuje bohaterka grana przez Rossellini. Tak rozpoczęła się trwająca ponad 30 lat ścisła współpraca Lyncha i Badalemantiego.
Najsłynniejsza kompozycja Angelo Badalamentiego powstała w 1990 roku. Utwór, który pojawiał się w czołówce każdego odcinka "Miasteczka Twin Peaks", stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych partytur w historii muzyki filmowej. Stał się również niezwykle popularny w Polsce. Jej kompozytor za muzykę do serialu otrzymał m.in. nagrodę Grammy.
Ścieżka dźwiękowa Badalamentiego odegrała ogromną rolę w budowaniu klimatu filmowej opowieści, która pomogła w zdefiniowaniu stylu i nastroju serialu. Ponadto, zawierała różne motywy wzorowane na konkretnych postaciach z serialu - na przykład "Audrey's Dance" to "abstrakcyjny jazzowy" motyw, który pojawiał się, gdy na ekranie pojawia się Audrey Horne (grana przez Sherilyn Fenn).
W 1990 roku światło dzienne ujrzała także ścieżka dźwiękowa do filmu "Dzikość serca" Davida Lyncha, które wraz z "Miasteczkiem Twin Peaks" tworzą dwa najsłynniejsze soundtracki w karierze Angelo Badalamentiego. Nie komponował on jednak jedynie dla Lyncha. Stworzył także muzykę do takich filmów, jak "W krzywym zwierciadle: Witaj św. Mikołaju", "Miasto zaginionych dzieci", "Święty dym", "Niebiańska plaża", "Sekretarka", "The Company", "Bardzo długie zaręczyny", "Stalingrad". Pracował również z wieloma gwiazdami muzyki popularnej. Byli wśród nich David Bowie, Paul McCarthy, Liza Minnelli, Michael Jackson czy nawet trashmetalowy zespół Anthrax. W 1992 roku Badalamenti skomponował hymn Olimpiady w Barcelonie.
Angelo Badalementi zmarł w swoim domu w Lincoln Park w stanie New Jersey 11 grudnia 2022 roku. Odszedł w wieku 85 lat. Dzień później David Lynch podczas swojego codziennego odcinka "Weather Report" stwierdził, że "dzisiaj… bez muzyki".
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozkminiamy "1899" z Maciejem Musiałem, analizujemy "Zepsutą krew" na Disney+, a także polecamy (lub nie) "Kulawe konie", "Do ostatniej kości" i "Nie martw się, kochanie". Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.