Trwa ładowanie...
d4sq87o
Aktualności

Nie żyje Waldemar Świerzy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje Waldemar Świerzy
(PAP)
d4sq87o

Nie żyje Waldemar Świerzy, jeden z najbardziej cenionych grafików w Polsce i świecie.

- Wspaniały człowiek, wielki artysta. Uhonorujmy go, bo to wielka strata dla polskiej kultury - powiedział Andrzej Pągowski. Świerzy miał 82 lata.

- Był w świetnej formie, właśnie skończył wielkie dzieło "Nowy Poczet Władców Polski". Ale z rakiem mało kto wygrywa - powiedział Andrzej Pągowski.

d4sq87o

Był współtwórcą polskiej szkoły plakatu, profesorem projektowania plakatu w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Otrzymał wiele nagród za twórczość plastyczną m.in. Grand Prix Toulouse Lautrec (Paryż), The Hollywood Reporter Los Angeles, Biennale w São Paulo, złote medale na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie i Lahti. Współpracował z miesięcznikiem "Ty i Ja".

W listopadzie 2006 został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Prace Świerzego można podziwiać m.in. w MoMA w Nowym Jorku, Ermitażu w Petersburgu, Musee de la Publicite w Paryżu i Institute of Contemporary Art w Londynie.

Świerzy jest bohaterem odcinka serii filmów dokumentalnych o polskich twórcach plakatu, odcinek nosi tytuł: "Polnische Plakat Kunst-Waldemar Świerzy". Film zrealizowany został w 2008. Jest to pierwsza część cyklu dokumentalnego którego tematem jest tzw. Polska szkoła plakatu. Film ukazuje bohatera, który pracuje nad plakatem do sztuki teatralnej pt. Nanghar Khal. Autorem koncepcji cyklu jest Robert Laus.

d4sq87o

Podziel się opinią

Share

d4sq87o

d4sq87o