Trwa ładowanie...

"Nigdy tu już nie powrócę": Borys Szyc jako Tadeusz Kantor

"Nigdy tu już nie powrócę": Borys Szyc jako Tadeusz KantorŹródło: Kino Świat
d3e8fvx
d3e8fvx

W drugiej połowie 2016 roku na ekrany kin wejdzie „Nigdy tu już nie powrócę” – filmowy portret Tadeusza Kantora, twórcy teatru Cricot 2, wybitnego malarza, grafika, scenografa, reżysera i performera, uważanego za jednego z ostatnich wielkich awangardzistów XX wieku. W roli Tadeusza Kantora – zaskakujący niezwykłą metamorfozą Borys Szyc, laureat Złotych Lwów festiwalu w Gdyni oraz Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł. Film powstaje z okazji Roku Tadeusza Kantora ogłoszonego w 2015 r. przez UNESCO.

Opowieść o twórczości i fascynującym życiu Tadeusza Kantora na tle najbardziej dramatycznych momentów historii XX wieku. Od dzieciństwa spędzonego w Wielopolu Skrzyńskim, przez naukę w gimnazjum w Tarnowie, studia na krakowskiej ASP i działalność w krakowskim środowisku artystycznym, po sukcesy międzynarodowe.

W obsadzie, oprócz Borysa Szyca zobaczymy m.in. Paulinę Puślednik, Agnieszkę Podsiadlik, Klarę Bielawka, Mariusza Benoita, Małgorzatę Hajewska-Krzysztofik, Jana Frycza, Roberta Gonera, Jaceka Poniedziałka, Katarzynę Herman i Redbada Klynstra.

Reżyserem filmu jest Jan Hryniak (laureat Orła w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny za „Czas Honoru. Powstanie”), scenariusz napisał Łukasz M. Maciejewski, a opieki literackiej podjął się Maciej Pisuk („Jesteś Bogiem”). Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski („Mój rower”), scenografię przygotowuje Ryszard Melliwa, za charakteryzację odpowiada Aneta Brzozowska, a za kostiumy Małgorzata Zacharska. Muzykę do filmu skomponuje Włodek Pawlik, zdobywca nagrody Grammy 2014 („Night in Calisia”). Koproducentami są m.in.: Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Telewizja Polska S.A., Krakowskie Biuro Festiwalowe. Producentem filmu jest Studio Rewers, a dystrybutorem Kino Świat.

- Najważniejsze dla mnie było zachowanie odpowiednich proporcji między życiem prywatnym i sztuką, choć ta granica jest płynna. Kantor był autokreacjonistą, jego życie prywatne było dziełem zaplanowanym, dlatego też granica między twórczością a życiem jest niewyraźna. Oczywiście pewne wątki zostały skrócone lub zmienione dla zachowania tempa i dramaturgii filmu. Film rządzi się swoimi prawami i musi zamknąć w dwóch godzinach historię 69 lat życia bohatera. Tadeusz Kantor to wielka postać naszej kultury, często nie mamy świadomości, jak istotny był jego wkład w sztukę nie tylko polską, ale i światową. To artysta światowego formatu, który odniósł realny sukces w świecie, wciąż jest tam ceniony i rozpoznawalny, a w Polsce troszkę już zapomniany. W latach 70. "Newsweek" uznał jego spektakl „Umarła Klasa” za najlepszy spektakl świata, powiedział Jan Hryniak, reżyser.

"Nigdy tu już nie powrócę" w kinach w 2016

fot. Czesław Czapliński/FOTONOVA

d3e8fvx

Borysa Szyca spotkaliśmy ostatnio na otwarciu Kina Letniego Orange w Sopocie.

d3e8fvx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e8fvx