Trwa ładowanie...
kasia adamik
15-08-2009 14:03

Nowy Janosik w Nowym Sączu

Nowy Janosik w Nowym Sączu
d25tan3
d25tan3

Międzynarodowa premiera "Janosika. Prawdziwa historia" w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik odbędzie się 26 sierpnia w Nowym Sączu.

Premiera to wydarzenie wyjątkowe, ponieważ po wielu latach "Janosik. Prawdziwa historia" to pierwszy Polski obraz światowej sławy reżyserki Agnieszki Holland, który powstał w Polsce.

Dariusz Jabłoński, producent filmu przyznał, iż: "Nowy Sącz, zniewalająca uroda plenerów i niezwykła życzliwość mieszkańców zapadły w naszej pamięci jeszcze z czasu realizacji filmu". Tak więc z radością powróci do miasta.

Jak podkreślają reżyserki, Agnieszka Holland i Katarzyna Adamik - nowy film o Janosiku będzie zupełnie inny od znanych nam realizacji telewizyjnych i filmowych. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć po raz pierwszy prawdziwą historię Janosika - zmysłową, okrutną, i pełną pasji. - Dotychczasowe wersje filmowe Janosika operowały konwencją bajki, legendy, stylizacji folklorystycznej lub komedii kostiumowej. W scenariuszu Evy Borušovičovej uwiodła nas inna zupełnie poetyka; po pierwsze jest on oparty na prawdziwych osiemnastowiecznych dokumentach a nie na romantycznej legendzie, po drugie operuje subiektywnym, oryginalnym liryzmem - zdradziła Holland.

d25tan3

Inny będzie również sam Janosik. Reżyserki szukały go w trzech krajach i wybrały spośród 300 kandydatów. W tę rolę wcielił się porównywany przez Agnieszkę Holland do młodego Leonardo di Caprio czeski aktor Václav Jiráček. W filmie zagrali również: Michał Żebrowski jako czarny charakter Huncaga, Maja Ostaszewska jako wiedźma Margeta, Katarzyna Herman w roli uwodzicielskiej karczmarki Zuzy, a także: Danuta Szaflarska, Marian Dziędziel, Eryk Lubos, Rafał Maćkowiak, Maciej Kozłowski, Małgorzata Zajączkowska, Krzysztof Stroiński i Marek Probosz.

Zdjęcia do filmu zrealizował Martin Štrba, dwukrotny laureat Czeskiego Lwa. Muzykę do filmu napisał Antoni Łazarkiewicz.

Długo oczekiwany "Janosik. Prawdziwa historia" wejdzie do kin na początku września równocześnie w trzech krajach: w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce pojawi się na ekranach 4 września.

d25tan3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25tan3