Trwa ładowanie...
tilda swinton
04-08-2009 11:34

Objazdowe kino z Tildą Swinton w Wielkiej Brytanii

Objazdowe kino z Tildą Swinton w Wielkiej BrytaniiŹródło: AP
d2e933r
d2e933r

Brytyjska aktorka Tilda Swinton część lata spędza z objazdowym niezależnym festiwalem filmowym. Wielką ciężarówką przemierza szkockie góry, zatrzymując się w wioskach i miasteczkach, pokazując tam filmy, których nie dostanie się na DVD - pisze w poniedziałek dziennik "The Guardian".

"Robimy coś, co nas bawi, coś dziecięcego i coś, co dotyczy naszej dorosłej części, naszej pracy, naszej pasji kina" - powiedziała Swinton "Guardianowi".

Swinton i towarzyszący jej ochotnicy codziennie przez pewien kawałek drogi... ciągną niemal 40 tonową ciężarówkę. W hołdzie dla kina - powiedziała aktorka gazecie. "Ludzie chcą trudniejszego kina, niż dostają i doświadczenia samego kina, a nie po prostu filmu" - twierdzi aktorka nagrodzona w zeszłym roku Oscarem za drugoplanową rolę w filmie "Michael Clayton".

d2e933r

W programie festiwalu są filmy drogi, od "Podróży Sullivana" Prestona Sturgesa z 1941 roku po "Zimny dreszcz" Fridrika Thora Fridrikssona z 1995 roku.

W miejscowości Culloden, słynnej ze stoczonej tam w połowie XVIII wieku bitwy pomiędzy jakobitami, wspieranymi przez wojska francuskie, a wojskami Jerzego II, w której Stuart (Bonnie Prince Charlie) został pokonany, Swinton pokaże ekranizację tego wydarzenia.

W programie jest też "Tron we krwi" Akiry Kurosawy - japońska wersja szekspirowskiego Makbeta, który zostanie pokazany w miejscowości związanej ze słynną sztuką.

Aktorka, która wystąpiła również w takich filmach jak "Na samym dnie" Scotta McGehee i w "Lwie, czarownicy i starej szafie" wpadła na pomysł objazdowego festiwalu po podróży do Afryki, gdzie oglądała na dworze film na rozwieszonym prześcieradle.

Festiwal ma swoją stronę internetową: www.a-pilgrimage.org.

d2e933r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e933r