Trwa ładowanie...
Aktualności

Od nowego roku zniknie abonament

Share
Od nowego roku zniknie abonament
duc6o9g

Drugie w tej kadencji Sejmu podejście do zmian w mediach publicznych na półmetku - w tym tygodniu projekt, który zakłada rewolucyjne zmiany przede wszystkim w systemie finansowania TVP i Polskiego Radia, przejdzie drugie czytanie.

Przedstawiony wspólnie przez PO, PSL i SLD projekt przewiduje, że od nowego roku zniknie istniejący od momentu powstania polskiej radiofonii system abonamentowy. Zastąpić miałoby go finansowanie z budżetu. Na obecnym etapie prac projekt przewiduje, że ma to być suma nie mniejsza niż abonament przekazany TVP i Polskiemu Radiu w 2007 r., czyli ok. 880 mln zł.

W drugim czytaniu Lewica chce przeforsować poprawkę, zgodnie z którą budżet państwa musiałby przeznaczać corocznie na media publiczne 1 promil PKB (według danych za 2008 r. byłoby to ponad 1 mld 200 mln zł).

Nowy system finansowania - kwalifikowany jako pomoc publiczna - przed wprowadzeniem w życie będzie musiał uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Także ze względu na swój charakter - pomocy publicznej - finansowanie budżetowe będzie podlegało zwrotowi w przypadku, gdyby TVP lub Polskie Radio wykorzystały je niezgodnie z przeznaczeniem.

duc6o9g

Podziel się opinią

Share
duc6o9g
duc6o9g