Trwa ładowanie...
d3avlu5

Oscarowa wystawa na rynku Manufaktury

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oscarowa wystawa na rynku Manufaktury
(East news)
d3avlu5

Przez cały lipiec na rynku Manufaktury można oglądać plenerową wystawę „Polskie drogi do Oscarów”, przygotowaną przez łódzkie Muzeum Kinematografii we współpracy z Państwowym Instytutem Sztuki Filmowej.

Oscar dla „Idy” Pawła Pawlikowskiego w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny to największy triumf polskiego kina na gali oscarowej, ale nie pierwszy. Początki Oscarowych sukcesów Polaków sięgają lat 30. i 40. XX wieku i wiążą się z takimi nazwiskami ja Anton Grot, Bronisław Kaper, Leopold Stokowski oraz łodzianin Aleksander Tansman, który w 1945 roku był nominowany do Oscara za muzykę oryginalną do filmu "Paris Underground".

Polscy filmowcy, często związani z Łodzią i tutejszą szkołą filmową, zdobywali statuetki i liczne nominacje w różnych kategoriach, a filmowcy polskiego pochodzenia wielokrotnie odbierali Oscary – za reżyserię, zdjęcia, muzykę, scenografię, animację, wnętrza, całokształt twórczości i osiągnięcia techniczne, a lista nominacji obejmuje prawie trzydzieści nazwisk. Ci, którzy chcą poznać historię związków polsko-oscarowych, powinni wybrać się na rynek Manufaktury, gdzie przez cały lipiec będzie można oglądać wystawę „Polskie drogi do Oscarów”, przygotowaną przez łódzkie Muzeum Kinematografii we współpracy z Państwowym Instytutem Sztuki Filmowej.

d3avlu5

- Pierwsza część wystawy przedstawia wybrane, nagradzane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych polskie filmy ostatnich 10 lat. Druga część wystawy prezentuje m.in. sylwetki Polaków - zdobywców Oscarów oraz twórców nominowanych do Oscara - mówi Krystyna Zamysłowska, kurator i główny inwentaryzator Muzeum Kinematografii w Łodzi. - Na wystawie przypominamy także zarówno polskie jak i zagraniczne filmy, które zostały nominowane do Oscara w różnych kategoriach, a których twórcami byli nasi rodacy. Ekspozycja ułożona jest w porządku chronologicznym, od pierwszych sukcesów Polaków w Los Angeles, a kończy ją tegoroczny Oscar dla „Idy”.

Materiały do wystawy pochodzą ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi, Filmoteki Narodowej w Warszawie oraz osób prywatnych. Duża część z nich została sprowadzona bezpośrednio z Akademii Filmowej w Los Angeles. Oprócz tradycyjnych plansz, wystawa ma również elementy multimedialne. Dzięki fotokodom, które można zeskanować smartfonem, każdy może obejrzeć i odsłuchać fragmenty filmów i przemówień nagrodzonych Polaków wygłoszone podczas gal oscarowych.

Wystawę można oglądać na rynku Manufaktury nieopodal restauracji Tawerna do 3 sierpnia. – Jesteśmy bardzo dumni z twórców, z filmowej potęgi Łodzi. Manufaktura od początku swojego istnienia zwraca szczególną uwagę na jakościową kulturę i sztukę, tym bardziej cieszymy się, że gościmy tę wystawę – przyznaje Monika Długosz-Łempicka, dyrektor marketingu Manufaktury.

Po prezentacji w Manufakturze wystawa zostanie pokazana podczas Ińskiego Lata Filmowego (sierpień) oraz podczas 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni (wrzesień).

Uzupełnieniem ekspozycji jest druga wystawa plenerowa „10 lat emocji”, która prezentuje w porządku alfabetycznym 70 wybranych, najczęściej nagradzanych polskich filmów z ostatniego 10-lecia: fabuł, dokumentów i animacji, które zostały dofinansowane przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej. Można ją oglądać w alei między rynkiem Manufaktury a pałacem Poznańskiego.

d3avlu5

Podziel się opinią

Share

d3avlu5

d3avlu5