Trwa ładowanie...
d9dwmxx
24-03-2003 11:27

OSCARY 2003 - zobacz pełną listę zwycięzców

d9dwmxx
d9dwmxx

Wiemy już wszystko – Oscary wręczone, czas na gorące podsumowania.

Tegoroczna gala rozdania nagród Akademii ma dwóch wielkich zwycięzców i spektakularnego przegranego.

Ci pierwsi to "Chicago" z sześcioma statuetkami – za scenografię, kostiumy, dźwięk, montaż, drugoplanową rolę kobiecą i tę najważniejszą – za Najlepszy Film Roku, oraz największa niespodzianka – „Pianista” z zaledwie trzema, ale najważniejszymi nagrodami – za scenariusz, główną rolę męską dla Adriena Brody oraz – sensacja to największa – za najlepszą reżyserię dla samego Romana Polańskiego!

Oscar dla polskiego reżysera, który oczywiście na ceremonii się nie pojawił, bo nie mógł, był dla wszystkich wielkim zaskoczeniem, a na wielu twarzach wzbudził przekorny uśmiech.

d9dwmxx

Największym przegranym tegorocznych Oscarów jest z pewnością Martin Scorsese i jego „Gangi Nowego Jorku”. Żadna z dziesięciu nominacji – nawet w mniej prestiżowych kategoriach nie zamieniła się w statuetkę. Trudno zrozumieć tę obojętność Akademii, szczególnie jeśli chodzi o scenografię, kostiumy i scenariusz oryginalny.

Sama ceremonia, abstrahując od wielu niespodzianek, jeśli chodzi o wyniki, miała być poważna i uroczysta, a była raczej nudna. Prowadzący Steve Martin miał chwile wzlotu, ale zabroniono mu mówić o polityce, zbytnio żartować i być niepoprawnym politycznie, co sprawiło, że w zasadzie niewiele mógł powiedzieć.

Jeśli chodzi o przemówienia, to tylko laureat Oscara za film dokumentalny Michael Moore wykazał się odwagą i zajął wyraźne i jednoznaczne stanowisko w sprawie interwencji Stanów w Iraku – jego przekaz wzmocnił fakt, że na scenę wyszli wszyscy nominowany w kategorii filmów dokumentalnych, a Moore ogłosił, że przemawia w imieniu całej grupy,

Cała reszta unikała tematu wojny, jeśli zaś do niego nawiązywała, to w kontekście generalnej potrzeby pokoju i ogólnej szczęśliwości i tolerancji na całym świecie.

d9dwmxx

Największymi niespodziankami są z pewnością – wspomniany już Oscar dla Polańskiego, Oscar dla Brody’ego, zaledwie jeden Oscar dla "Godzin", Oscar dla Spirited Away - W krainie Bogów w kategorii Najlepszy Film Animowany oraz całkowite niedostrzeżenie przez Akademię „Gangów...”. Dla naszych użytkowników, którzy w naszych rankingach wyraźnie faworyzowali "Władcę pierścieni: Dwie Wieże" niemiłym zaskoczeniem mogą byż zaledwie dwie nagrody techniczne dla tego filmu - za efekty specjalne i montaż dźwięku.

Niespodziewany sukces "Pianisty" musi nam wystarczyć za spodziewany brak nagrody dla "Katedry" - niestety film Bagińskiego dla Akademii okazał się za trudny. Sam autor nie wydawał się jednak na uroczystości bardzo brakiem Oscara przejmować. Wielokrotnie wcześniej powtarzał, że dla niego najwazniejsza była sama nominacja.

Wręczający nie mieli komu dać nagrody nie tylko w przypadku Polańskiego. Ceremonię zbojkotowali - Hayao Mizayaki (Spirited Away) oraz Niemka Caroline Link - laureatka Oscara za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny Gdzieś w Afryce

d9dwmxx

Oto pełna lista zwycięzców:

Najlepszy film : „Chicago”

Najlepszy reżyser: Roman Polański - „Pianista”

Najlepszy Aktor: Adrien Brody - „Pianista”

Najlepsza Aktorka: Nicole Kidman - „Godziny”

Najlepszy Aktor w Roli Drugoplanowej: Chris Cooper - „Adaptacja”

Najlepsza Aktorka w Roli Drugoplanowej Catherine Zeta-Jones - "Chicago"

Najlepszy Scenariusz Adaptowany: Ronald Harwood - „Pianista”

Najlepszy Scenariusz Oryginalny: Pedro Almodovar - „Porozmawiaj z nią”

Najlepsza Scenografia: Gordon Sim i John Myhre - "Chicago"

Najlepsze Kostiumy - Coleen Atwood - "Chicago"

Najlepszy Montaż - Martin Walsh - "Chicago"

Najlepszy Montaż Dźwięku - Mike Hopkins - "Władca pierścieni: Dwie Wieże"

Najlepsze Efekty Specjalne- Randall William Cook, Joe Letteri, Jim Rygiel, Alex Funke (I) - "Władca pierścieni: Dwie Wieże"

Najlepsza Charakteryzja - John E. Jackson - "Frida"

Najlepsza Muzyka - Elliot Goldenthal - "Frida"

Najlepsza Piosenka - Eminem i Luis Resto - "Lose Yourself" - "8 Mila"

Najlepszy Film Animowany - Hayao Miyazaki - "Spirited Away"

Najlepszy Film Nieanglojęczny - "Gdzieś w Afryce"(Niemcy)

d9dwmxx

Najlepszy Film Dokumentalny - Michael Donovan, Michael Moore - "Bowling for Columbine"

Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany - Eric Amstrong - "Chubbchubbs"

Najlepszy Krótkometrażowy Film Fabularny - "This Charming Man" (Der er en yndig mand) - Mie Andreasen i Martin Strange-Hansen

Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny - "Twin Towers" - Bill Guttentag and Robert David Port

Oscar za Całokształt Twórczości - Peter OToole

d9dwmxx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9dwmxx