Trwa ładowanie...
dwhu570

Ostatnia Dolina

Najnowsze informacje
3.2
(5 głosów)
Oceń:
Ostatnia dolina to film historyczny, przybliżający nam realia Wojny Trzydziestoletniej, która toczyła się na terytorium Niemiec w latach 1618-1648.
dwhu570
1
WP Film
Źródło: WP Film

Ostatnia dolina - fabuła

Ostatnia dolina to majstersztyk kina historycznego, oparty na powieści The Last Valley, autorstwa Johna Picka. Vogel (świetny Omar Sharif, znany z: Lawrance z Arabii, Doktor Żywago, Trzynasty wojownik, Pan Ibrahim i kwiat koranu) błąka się nieustannie przez wypalony wojną i spustoszony zarazą kraj. Bohater jest bezdomnym nauczycielem. Zdaje mu się, że znalazł wybawienie, gdy trafia do idyllicznej wioski, położonej gdzieś w Alpach. Przez to, że wioska skryta jest w górach, miejsce zdaje się być azylem od zewnętrznego świata i czychających zewsząd niebezpieczeństw wojny.

Uczony jednak nie wie, że jego śladem podąża oddział najemników pod dowództwem Kapitana (Michael Caine - poza Ostatnią Doliną, grał także w filmach: Pojedynek, Młodość, Prestiż, Mroczny Rycerz). Kapitan jest ucieleśnieniem antybohatera, jest pozbawiony złudzeń, wyzuty z nadziei oraz zmęczony długotrwałym mordowaniem. Świat wokół niego stracił blask i stał się mieszaniną szaleństwa i dzikości, a on mu się poddał, stając się okrutnym i zimnym jak wojna. Zaś dla zbrojnej watahy, którą dowodzi, wioska, do której zmierza przybysz, jest kolejnym celem ataku i grabieży.

Ostatnia dolina - zawiązanie akcji

Vogel w ostatnim momencie wpływa na Kapitana, aby ten oszczędził wioskę. W zamian za to, nauczyciel ma podzielić się pomysłem na bezpieczne zimowanie w dolinie drużyny Kapitana.

Tak dochodzi do mało komfortowego i niezbyt pokojowego współistnienia obok siebie mieszkańców wioski oraz okupantów. Odmienne stanowiska katolickiego księdza (Per Oscarsson, znany z ról w: Głód, Dziewczyna która igrała z ogniem) i protestanckiego uczonego – Vogela, przybliżają nam charakterystykę okresu Wojny Trzydziestoletniej. Jest to okres konfrontacji całkiem innych postaw i stylów życia, różnych religii i osobowości. Do tych konfrontacji dochodzi również w wiosce, która, zanim zaroiła się od przybyszów, była uosobieniem oazy spokoju.

Ostatnia Dolina
Tytuł oryginalny

Last Valley, The

Gatunek

dramat historyczny

Kraj produkcji

USA, Wielka Brytania

Rok produkcji

1970

Data światowej premiery

28.01.1971

Czas trwania

125 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwhu570
dwhu570
dwhu570