Trwa ładowanie...

"Papierowy żołnierz" wygrał Sputnika

Share
"Papierowy żołnierz" wygrał Sputnika
Źródło: mat. dystrybutora
d14b4bj

„Papierowego żołnierza" Aleksieja Germana jr., który zdobył Grand Prix 3. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik na Polską", od piątku można będzie oglądać w naszych kinach.

Nagrody przyznało jury w składzie: Jacek Hugo-Bader (reporter „Gazety Wyborczej"), Małgorzata Sadowska („Przekrój") i Janusz Wróblewski („Polityka").

Zwycięski film to opowieść o lekarzu, który na kosmodromie Bajkonur czuwa nad zdrowiem kosmonautów szykujących się do pierwszego lotu w kosmos. Żonaty lekarz przeżywa romans. Jeden z młodych kosmonautów ginie w czasie prób. Życie lekarza zaczyna się walić w gruzy.

d14b4bj

„Sala nr 6" Karena Szachnazarowa (druga nagroda) to ekranizacja opowiadania Antoniego Czechowa - historia ordynatora szpitala psychiatrycznego, który zostaje jego pacjentem.

Szachnazarow to jeden z najbardziej znanych rosyjskich reżyserów, twórca min. „Gońca", „Miasta Zero", „Jeźdźca o imieniu śmierć". W czasie festiwalu można było obejrzeć retrospektywę jego twórczości. Reżyser spotkał się też z widzami.

Zdobywca trzeciej nagrody, „Bączek" debiutanta Wasilija Sigariewa, to historia toksycznej relacji matki i córki. Film zdobył Grand Prix na rosyjskim festiwalu filmowym "Kinotawr" w Soczi.

Więcej o festiwalu na stronie: www.sputnikfestiwal.pl

d14b4bj

Podziel się opinią

Share
d14b4bj
d14b4bj