Trwa ładowanie...
d2ob7kl

Patrice Chéreau

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
d2ob7kl

Jeden z najwybitniejszych francuskich reżyserów teatralnych i operowych. Reżyserował w Théâtre Nationale w Paryżu, Théâtre National Populaire w Villeurbanne, Théâtre des Amandiers w Nanterre. Ma na swoim koncie cieszące się powodzeniem i uznaniem incenizacje oper Wagnera w Teatrze w Bayreuth (w latach 1976-80). Jako reżyser filmowy Jako reżyser filmowy debiutował w 1974 r. melodramatem "La Chair de l'orchidée", w którym zagrała Charlotte Rampling. Międzynarodowe uznanie przyniosła mu produkcja "Królowa Margot" (z 1994 roku) według powieści Aleksandra Dumasa o małżeństwie Henryka Nawarskiego oraz Małgorzaty de Valois. Film, do którego Chéreau napisał scenariusz wspólnie z Daniele Thompson, zdobył szereg nagród (przede wszystkim aktorskich oraz za kostiumy i scenografię), w tym Nagrodę Jury w Cannes oraz nominacje do Cezara (za scenariusz, film i reżyserię), Złotej Palmy oraz nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (najlepszy film obcojęzyczny), a także nominacje do Oscara za kostiumy.

Po nagrodzonym Cezarem za najlepszą reżyserię oraz nominowanym do Złotej Palmy "Ceux qui m'aiment prendront le train" (Ci którzy mnie kochają wsiądą do pociągu) (1998) Chéreau zaskoczył widzów filmem "Intymność" (2000). Obraz opowiadający o miłości i fascynacji erotycznej, porównywany niekiedy przez krytykę z "Ostatnim tangiem w Paryżu" Bertolucciego, przyniósł Chéreau na MFF w Berlinie Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu oraz nagrodę dla najlepszego reżysera europejskiego.

Artysta występuje także jako aktor, głównie teatralny. Jako aktor filmowy wystąpił m.in. w "Dantonie" Andrzeja Wajdy i "Ostatnim Mohikaninie".

(zdj. AFP)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ob7kl
d2ob7kl
d2ob7kl