Perły animacji w Centrum Sztuki Współczesnej
Na prezentacje najwybitniejszych dzieł polskiej i światowej animacji zaprasza w piątek i w sobotę warszawskie CSW. Pokazy są okazją do zaprezentowania nowej książki Michała Giżyckiego "Nie tylko Disney. Rzecz o filmie animowanym".
30.11.2000 01:00
Filmy wybrane do pokazów należą do najwybitniejszych dzieł polskiej i światowej animacji. Było dla mnie dużym zaskoczeniem, że w Polsce, gdzie nie ma specjalistycznych archiwów, udało się zdobyć tak wiele filmów z różnych źródeł - powiedział Michał Giżycki, krytyk, który dokonał wyboru filmów.
Niektóre z filmów będziemy mieli okazję zobaczyć w Polsce po raz pierwszy np. "Szparag" Susan Pitt (USA 1978) z prywatnej wideoteki Giżyckiego. Nieznane polskiej publiczności są także zagraniczne filmy przedwojenne m.in. "Zemsta operatora filmowego" Władysława Starewicza (Rosja) z 1911 r., "Idea" Bertholda Bartoscha (Francja) z 1932 r. oraz "Noc na Łysej Górze" Alexandra Alexeieffa i Claire'a Parkera (Francja) z 1933 r.
Ponadto będzie można zobaczyć dwa filmy nagrodzone Oscarami: polski film Zbigniewa Rybczyńskiego pt. "Tango" oraz "Muchę" węgierskiego twórcy Ferenca Rofusza. W sobotę Michał Giżycki zaprezentuje swoją książkę pt: "Nie tylko Disney. Rzecz o filmie animowanym", którą od poniedziałku będzie można kupić w księgarniach.
"Nie tylko Disney. Rzecz o filmie animowanym" to bogato ilustrowana książka, która jest próbą wypełnienia luki w polskim piśmiennictwie filmowym, w którym brak było dotychczas pozycji zajmujących się powszechną historią filmu animowanego i analizą jego najwybitniejszych dokonań.
Złożyły się nań eseje o najwybitniejszych twórcach animacji w Polsce i na świecie, a także teksty na temat wybranych zagadnień z historii i estetyki tej dyscypliny. Uzupełnieniem całości są wywiady z kilkoma znanymi filmowcami ukazujące proces powstawania filmu animowanego niejako od kuchni. (pap/mł)