Trwa ładowanie...
d1u3bn9

Peter J. Lucas

Najnowsze informacje
4.5
(45 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Września, Polska

Filmografia:
d1u3bn9

Aktor amerykański i polski. Urodził się 2 czerwca 1962 roku we Wrześni. Skończył studia inżynierskie. Studiował także w Zawodowym Studium Piosenkarskim w Poznaniu.

Występował na festiwalach w Kołobrzegu, Zielonej Górze oraz na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie w 1987 roku zdobył wyróżnienie. Wcześniej, w 1984 zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, w spektaklu „Ślepcy" Jana Astriaba w reżyserii Lecha Terpiłowskiego.

Pod koniec lat 80-tych wyemigrował z Polski na Zachód – najpierw do Wielkiej Brytanii, gdzie po raz pierwszy zagrał w serialu TV, później (1989) na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował swoją aktorską karierę. Nie zerwał jednak całkowicie więzi z ojczyzną, na co wskazują zresztą regularne występy w różnych polskich produkcjach filmowych i telewizyjnych (od końca lat 90-tych).

W 1994 roku zadebiutował w roli rosyjskiego złodzieja w amerykańskim serialu „Murder, She Wrote”. Następnie pojawiał się raczej w mniejszych rolach w takich serialach, jak: „Słoneczny patrol”, „Strażnik Teksasu”, „JAG”, czy „VIP”. W 1996 roku wcielił się w rolę rosyjskiego reportera w superprodukcji „Dzień Niepodległości”, zagrał też pierwszą większą rolę w filmie „Dangerous Cargo”.

* W 1999 wystąpił w dwóch produkcjach polskich: u Juliusza Machulskiego w komedii „Kiler-ów 2-óch” (jako Szakal) oraz w „Ostatniej misji”*. W latach 2002-2003 pojawiał się gościnnie na planie polskich seriali „Na dobre i na złe” oraz „Samo życie”. Rok 2001 to rola w thrillerze „Serce z kamienia”. W 2003 po raz kolejny zagrał Rosjanina w amerykańskim filmie w reżyserii Andrzeja Bartkowiaka „Cradle 2 the Grave”.

* Rok 2005 to niewielka rola w znanej produkcji „Wyspa” z Ewanem McGregorem i Scarlett Johansson w rolach głównych*, a także udział w polskim filmie „W drodze” Dominika Matwiejczyka. Rok 2006 wydaje się być przełomowy dla aktora z kilku powodów.

Najważniejszym sukcesem jest niewątpliwie występ u Davida Lyncha w „INLAND EMPIRE” (jako Piotrek Król), która daje aktorowi szansę na rozwój światowej kariery na większą skalę. To także rok, w którym Peter J. Lucas zyskał prawdziwy rozgłos w Polsce, głównie za sprawą udziału w niezwykle popularnym programie rozrywkowym „Taniec z gwiazdami” (zdobył, wraz z partnerującą mu tancerką, III miejsce), jak również dzięki dołączeniu do obsady kontynuacji znanego serialu, zatytułowanej „Oficerowie” (jako pułkownik Jakub Mond).

W 2007 przyjął rolę Jacka Stępińskiego w serialu Polsatu "Samo Życie". W 2009 roku zagrał Ivana w filmie "The Perfect Sleep". W 2011 roku wystąpił w polskiej produkcji pt. "Wygrany".W latach 2008-2009 grał Karola w serialu "39 i pół".

Od 1991 roku był żonaty z Elke, projektantką mody. W 2007 roku w Warszawie urodził mu się syn Aleksander, a matką dziecka jest producentka "Tańca z Gwiazdami", Agnieszka Koniecka. Fakt ten przyczynił się do wniesienia pozwu rozwodowego przez Elke.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u3bn9
d1u3bn9
d1u3bn9