Trwa ładowanie...
d4fxpy4

Pewnego razu w Anatolii

Najnowsze informacje
3.1
(22 głosy)
Oceń:
d4fxpy4

„Pewnego razu w Anatolii” (tur. Bir Zamanlar Anadolu'da) to turecko-bośniacki film dramatyczny z 2011 roku w reżyserii Nuri Bilge Ceylan. Scenariusz napisali Nuri Bilge Ceylan, Ercan Kesal i Ebru Ceylan. Produkcją zajął się Zeynep Özbatur Atakan.

Światowa premiera filmu odbyła się w 2011 roku podczas 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie obraz otrzymał nagrodę Grand Prix. Z kolei polska premiera odbyła się w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Nowe Horyzonty" we Wrocławiu. Film został wyświetlony na otwarcie tego festiwalu.

Film „Pewnego razu w Anatolii” jest zapisem poszukiwań zwłok zamordowanego mężczyzny, którego oprawca był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało. Nie wiemy, kto, jak i dlaczego zabił. Jednak kulisy zbrodni szybko schodzą na drugi plan.

Uwagę zwracają doskonale napisane dialogi, które dotykają esencji istnienia nie tracąc jednocześnie naturalności i komizmu. Rozgrywająca się na przestrzeni kilkunastu nocnych godzin historia, której bohaterami jest kilku policjantów, prokurator, lekarz i podejrzany, traktuje postaci nad wyraz sprawiedliwie, każda z nich jest równoprawnym bohaterem filmu Ceylana. Reżyser w filmie rysuje wyrazisty obraz tureckiego społeczeństwa.

W produkcji pojawiają się takie tematy jak rozdarcie między wartościami Wschodu i Zachodu czy starcie tradycji z nowoczesnością. Opierając się na prawdziwej historii, Ceylan stworzył też uniwersalną opowieść o moralności.

W filmie wystąpili w rolach głównych: Muhammet Uzuner jako doktor Cemal, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat Tanış, Ercan Kesal, Cansu Demirci, Erol Eraslan, Uğur Arslanoğlu.

Pewnego razu w Anatolii
Tytuł oryginalny

Bir zamanlar Anadolu'da

Gatunek

dramat, kryminał

Kraj produkcji

Turcja

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

09.03.2012

Czas trwania

150 min.

Obsada
d4fxpy4

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fxpy4
d4fxpy4
d4fxpy4