ycipk-ty4o0c
ycipk-ty4o0c

Pewnego razu w Anatolii - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie
Podziel się

„Pewnego razu w Anatolii” (tur. Bir Zamanlar Anadolu'da) to turecko-bośniacki film dramatyczny z 2011 roku w reżyserii Nuri Bilge Ceylan. Scenariusz napisali Nuri Bilge Ceylan, Ercan Kesal i Ebru Ceylan. Produkcją zajął się Zeynep Özbatur Atakan.

Światowa premiera filmu odbyła się w 2011 roku podczas 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie obraz otrzymał nagrodę Grand Prix. Z kolei polska premiera odbyła się w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Nowe Horyzonty" we Wrocławiu. Film został wyświetlony na otwarcie tego festiwalu.

Film „Pewnego razu w Anatolii” jest zapisem poszukiwań zwłok zamordowanego mężczyzny, którego oprawca był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało. Nie wiemy, kto, jak i dlaczego zabił. Jednak kulisy zbrodni szybko schodzą na drugi plan.

Uwagę zwracają doskonale napisane dialogi, które dotykają esencji istnienia nie tracąc jednocześnie naturalności i komizmu. Rozgrywająca się na przestrzeni kilkunastu nocnych godzin historia, której bohaterami jest kilku policjantów, prokurator, lekarz i podejrzany, traktuje postaci nad wyraz sprawiedliwie, każda z nich jest równoprawnym bohaterem filmu Ceylana. Reżyser w filmie rysuje wyrazisty obraz tureckiego społeczeństwa.

ycipk-ty4o0c

W produkcji pojawiają się takie tematy jak rozdarcie między wartościami Wschodu i Zachodu czy starcie tradycji z nowoczesnością. Opierając się na prawdziwej historii, Ceylan stworzył też uniwersalną opowieść o moralności.

W filmie wystąpili w rolach głównych: Muhammet Uzuner jako doktor Cemal, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat Tanış, Ercan Kesal, Cansu Demirci, Erol Eraslan, Uğur Arslanoğlu.

ycipk-ty4o0c
Tytuł oryginalny

Bir zamanlar Anadolu'da

Gatunek

dramat, kryminał

Kraj produkcji

Turcja

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

09.03.2012

Czas trwania

150 min.

Obsada
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
ycipk-ty4o0c
ycipk-ty4o0c
ycipk-ty4o0c