Pierwsze informacje o Camerimage

Konkurs Europejskich Debiutów oraz nagrody specjalne, m.in. za osiągnięcia w dziedzinie klipów muzycznych oraz dla scenografa filmowego - to niektóre nowości w programie 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, który odbędzie się w Łodzi w dniach od 25 listopada do 3 grudnia.

Pierwsze informacje o Camerimage

Jak poinformowała w środę, 25 października, dyrektor biura Festiwalu, Agnieszka Sowińska, podczas inauguracji imprezy otwarta zostanie wystawa 70 fotografii wykonanych przez laureatów i nominowanych do Oscara operatorów, zrzeszonych w Amerykańskim Stowarzyszeniu Autorów Zdjęć Filmowych. Fotografie po raz pierwszy zostały zaprezentowane w 2005 roku podczas ceremonii rozdania Oscarów.

W tym roku gośćmi festiwalu będą m.in. reżyser Mark Rydell (nominowany do Oscara za "Nad Złotym Stawem", reżyser "Rzeki" z Melem Gibsonem i "Intersection" z Richardem Gere i Sharon Stone)
oraz Andrzej Bartkowiak - autor zdjęć do takich filmów jak "Czułe słówka" i "Speed - niebezpieczna prędkość", który otrzyma specjalną nagrodę dla polskiego operatora.

Podczas 14. edycji Camerimage "Złotą Żabę" za całokształt twórczości otrzyma Robby Muller -operator współpracujący z takimi reżyserami jak Wim Wenders, Jim Jarmusch czy Lars von Trier.

Obok tradycyjnych nagród festiwalu, m.in. za całokształt twórczości reżyserskiej i dla duetu reżyser-operator, w tym roku będą trzy nowe nagrody. Nagrodę specjalną za osiągnięcia operatorskie w dziedzinie klipów muzycznych i reklam otrzyma Daniel Pearl - autor zdjęć do teledysków m.in. Madonny, Guns N'Roses i U2.

Specjalne nagrody otrzymają także dwaj wybitni scenografowie - Dante Ferretti, autor scenografii do filmów "Miasto kobiet", "Imię róży", "Gangi Nowego Jorku" czy "Aviator", oraz dwukrotny lauret Oscara John Myhre - twórca scenografii do obrazów "Chicago" i "Wyznania Gejszy".

Nagroda za pionierskie osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej przyznana zostanie Davidowi Samuelsonowi, dwukrotnemu laureatowi Oscara.

W tym roku w głównym konkursie o "Złotą Żabę" weźmie udział... 15-18 filmów wyprodukowanych w ostatnich dwóch latach, które zostaną wyłonione spośród ponad 300 produkcji z całego świata.

Ostateczna lista tytułów zostanie ogłoszona w pierwszym tygodniu listopada. Filmy oceniać będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą reżyserzy, operatorzy i krytycy.

Do konkursu filmów studenckich wybrane zostaną prace spośród ponad 200 nadesłanych etiud. Będą one walczyły o Złotą, Srebrną i Brązową Kijankę.

W tym roku pierwszy raz w historii Camerimage zorganizowany zostanie też konkurs dla debiutantów z krajów europejskich. Do konkursu zostanie wybranych 6-8 filmów, a podstawowym kryterium, poza względem wizualnym, będzie to, aby był to pierwszy lub drugi pełnometrażowy film reżysera.

Filmy będą oceniane pod kątem współpracy reżysersko-operatorskiej przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem Lecha Majewskiego.

W konkursie filmów polskich najnowsze rodzime produkcje oceniać będzie jury pod przewodnictwem amerykańskiego reżysera, aktora i producenta Marka Rydella. W trakcie festiwalu zaplanowano także przegląd kina szwedzkiego, duńskiego oraz retrospektywę filmów zmarłego niedawno operatora Svena Nykvista i Ingmara Bergmana.

Centrum festiwalowym tradycyjnie już będzie łódzki Teatr Wielki. Obok pokazów filmowych w programie imprezy przewidziano m.in. warsztaty, seminaria, dyskusje panelowe oraz prezentacje sprzętu filmowego. Pokazy filmowe będą odbywać się również w dwóch łódzkich kinach.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja "Tumult", a współorganizatorami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Urząd Miasta Łodzi.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)