Trwa ładowanie...
dgsw7nt
Aktualności

"Piotruś i wilk" oraz "Śniadanie" jadą do Francji

Share
Kadr z filmu 'Piotruś i wilk'
Kadr z filmu 'Piotruś i wilk'
dgsw7nt

Dwa polskie filmy: zrealizowany w Se-ma-forze w koprodukcji z brytyjską firmą BreakThru Films lalkowy film animowany "Piotruś i wilk" (wg. Prokofiewa) oraz "Śniadanie" w reżyserii Izabeli Plucińskiej zostały zakwalifikowane do konkursu w kategorii filmu krótkiego na najważniejszym na świecie festiwalu animacji w Annecy we Francji.

Wcześniej film "Piotruś i wilk" był nominowany do nagrody BAFTA w kategorii krótkiego filmu animowanego. Reżyserem jest Suzie Templeton, scenografem Marek Skrobecki - znany twórca filmów lalkowych (m.in. "Ichthys" i "DIM"). Zdjęcia - Hugh Gordon i Mikołaj Jaroszewicz. Główny animator to Adam Wyrwas, z którym współpracowali między innymi: Krzysztof Brzozowski i Tim Alen. Autor efektów cyfrowych to Kamil Polak (reżyser powstającej właśnie "Świtezi"). Producenci: Hugh Welchman, Alan Dewhurst i Zbigniew Żmudzki. Lalki, dekoracje, zdjęcia i większość prac postprodukcyjnych wykonano w Łodzi w Se-ma-forze. Znaczącą część zdjęć zrealizowano w największej hali Łódzkiego Centrum Filmowego.

W tym roku obchodzimy jubileusz 60-lecia animacji w Polsce i 60-lecia Se-ma-fora. W 1947 roku, na jesieni odbyła się premiera pierwszego filmu animowanego "Za króla Krakusa" (reż. Zenon Wasilewski). W tym roku obchodzimy też 95. rocznicę premiery pierwszego w świecie filmu z animacją lalkową "Piękna Lukinada" zrealizowanego przez naszego rodaka Władysława Starewicza. W ramach obchodów rocznicowych planowany jest uroczysty pokaz filmu "Piotruś i wilk" z udziałem orkiestry symfonicznej Łódzkiej Filharmonii im. A. Rubinsteina, grającej na żywo muzykę Prokofiewa, podczas festiwalu REANIMACJA w Łodzi (22 kwietnia 2007). Drugi koncert planowany jest 5 lipca 2007 r. na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Wtedy też odbędzie się premiera najnowszego filmu zrealizowanego w Se-ma-forze "Świteź" (reż. Kamil Polak). Podczas premiery ścieżka muzyczna będzie też wykonana przez orkiestrę symfoniczną i chór.

dgsw7nt

Podziel się opinią

Share
dgsw7nt
dgsw7nt