Polak zdobywcą prestiżowej nagrody filmowej
Film "Chemia" Pawła Łozińskiego wygrał Prix Europa 2009 w kategorii film dokumentalny. Polak rywalizował z 32 twórcami - dokumentalistami z różnych krajów.
26.10.2009 10:21
Prix Europa to największy taki festiwal na naszym kontynencie. W 13 kategoriach radiowych, telewizyjnych i tak zwanych "nowych mediów" o laury walczyło w sumie 231 prac z 35 krajów.
"Chemia" to intymny portret ludzi chorych na raka. - Filmowanie twarzy chorych, a niemal zupełne pominiecie szpitalnego otoczenia pozwoliło dotrzeć do tego, co jest naprawdę interesujące - uczucia i myśli przekazywane w rozmowach ludzi, którzy potrafili się nawet zdobyć na poczucie humoru - powiedział Paweł Łoziński. Reżyser dodaje, że osoby występujące w filmie zgodziły się na taki sposób filmowania, być może dlatego, że chciały pomóc innym chorym, którzy film obejrzą.
Uzasadniając decyzję jury, legendarny brytyjski dokumentalista Paul Watson, sam będący laureatem Prix Europa, zwrócił uwagę na sposób pracy polskiego reżysera. - Ten film dostarcza tyle pozytywnych uczuć wobec życia. Twórca filmował ludzi pokazując ich twarze w samych bliskich planach - powiedział Paul Watson. Dodał, że część jury uważała, że nie powinien stosować tak wielu bliskich ujęć, jednak po kilku minutach pokazu zgodzili się, że to był najlepszy sposób. - Reżyser wprowadził ponadto wspaniały rytm słów i ujęć. Świetna filmowa robota - dodał Watson. W kategorii dokumentu radiowego zwyciężył niemiecki film "Lost In Music: the Cornel Chiriac Story". To znakomita dźwiękowo opowieść o DJ'u, który w czasach Ceausescu puszczał w rumuńskim radiu zachodnią muzykę rockową, a zwalczany przez reżim, uciekł do Monachium, i zostal tam zabity prawdopodobnie przez Securitate.
W kategorii słuchowisk radiowych (radio drama) radiowych zwycięży; utwór z Belgii pod tytułem "I will tell you", a kategorii fabuły telewizyjnej - francuski film "skit day" . W kategorii tak zwanych nowych mediów zwyciężyła holenderska strona internetowa http://www.ineuropa.nl - Netherlands.
Dyrektorka Prix Europa Suzanne Hoffmann powiedziała, że w pracach tegorocznego festiwalu często występowała tematyka polityczna i historyczna, mówiąca o naszych europejskich społeczeństwach z perspektywy dzisiejszej i bardziej odległej.