Trwa ładowanie...
24-04-2007 12:31

Polski film walczy o tytuł najlepszego filmu Planete Docreview

Share
Polski film walczy o tytuł najlepszego filmu Planete Docreview
dls1vko

Na program Festiwalu Planete Docreview składają się najlepsze pełnometrażowe filmy świata. W tym roku po raz pierwszy wśród filmów ubiegających się o tytuł Najlepszego Filmu (Millennium Award) znalazł się film polski („Śmierć z ludzką twarzą”, reż. Marcin Koszałko, sekcja „Quo Vadis?”). O tym, który z filmów otrzyma prestiżowy tytuł, zadecyduje Międzynarodowe Jury pod przewodnictwem Mirosława Dembińskiego.

Film Marcina Koszałko to nie jedyny polski akcent Festiwalu - w jego programie znalazły się 2 polskie filmy (w sekcji „Na skróty”: „Przy rzece, reż. Magdalena Kowalczyk, „Na działce”, reż. Thierry Paladino). Planete Docreview energicznie działa na rzecz promocji polskiego kina organizując w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Visions du Réel” (20 - 26 kwietnia) w szwajcarskim Nyon Dzień Polskiego Dokumentu.

Triumfatorem edycji Planete Docreview sprzed roku był film „Liczby i marzenia” (reż. Anna Maria Bucchetti – członek tegorocznego Jury) - film jest już dostępny na DVD w serii Magazyn Sztuki Dokumentu.

dls1vko

Jakie szanse ma w tym roku polski tytuł? O tym zadecyduje Międzynarodowe Jury pod przewodnictwem Mirosława Dembińskiego w składzie:

Mirosław Dembiński – Przewodniczący
Anna Maria Bucchetti
Leonard Retel Helmrich
Jane Balfour
Bartek Konopka

22 kwietnia br. w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Visions du Réel” (20-26 kwietnia) w szwajcarskim Nyon odbędzie się Dzień Polskiego Dokumentu.

Festiwal „Visions du Réel” to jedna z najważniejszych światowych imprez filmowych prezentujących filmy dokumentalne. Organizowany od 1969 roku, od początku był oknem na inny, nieznany tamtejszej publiczności dokumentalny świat wschodniej części Europy. Do dnia dzisiejszego Festiwal pozostaje bardzo mocno związany z Polską, zaś polskie dokumenty (m. in. Macieja Drygasa czy Pawła Łozińskiego) były w Nyon wielokrotnie nagradzane.

dls1vko

W tym roku w Nyon w konkursie głównym Festiwalu zostaną zaprezentowane dwa filmy polskiej produkcji: „Śmierć z ludzką twarzą” Marcina Koszałki (w Polsce w konkursie głównym Planete Doc Review) oraz film z Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy „Na działce” (reż. Thierry Paladino).

W pozakonkursowej sekcji „Investigations” publiczność w Nyon będzie mogła obejrzeć wielokrotnie nagradzany na całym świecie film dokumentalny Mirosława Dembińskiego (przewodniczącego tegorocznego Jury Planete Doc Review) pt. „Lekcja białoruskiego”, po którym odbędzie się debata pt. „ Młodość i demokracja” z udziałem polskiego Ambasadora w Bernie, pana Janusza Niesyty.

dls1vko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dls1vko
dls1vko