Trwa ładowanie...
d1v1uel
Aktualności

"Polski Hydraulik" na scenie

Share
Przystojny hydraulik jest znakiem rozpoznawczym Polski w Europie
Przystojny hydraulik jest znakiem rozpoznawczym Polski w EuropieŹródło: AFP
d1v1uel

Na scenie Szwedzkiego Teatru Narodowego w Sztokholmie odbyła się premiera spektaklu "Polski Hydraulik". Przedstawienie składające się z pięciu jednoaktówek napisanych przez pięcioro autorów trwało z przerwami prawie sześć godzin.

Nazwa i koncepcja spektaklu wywodzi się z cyklu artykułów pod takim tytułem autorstwa jednego z najbardziej cenionych publicystów szwedzkich Macieja Zaremby i opublikowanych w 2005 roku w sztokholmskim dzienniku "Dages Nyheter".

Artykuły poświęcone reakcji szwedzkich związków zawodowych na pojawienie się na krajowym rynku pracy konkurencji, m.in. z Łotwy i z Polski, spotkały się z dużym zainteresowaniem i wywołały ostrą polemikę. Próby działania w Szwecji głównie firm budowlanych wywołały kontrakcję pod pozornie słusznym hasłem: "Jednakowa płaca za taką samą pracę". Hasło to, w połączeniu z blokadami wielu placów budowy, doprowadziło jednak do utraty pracy przez łotewskich i polskich robotników, a nawet do bankructwa firm z nowych krajów UE.

d1v1uel

Teksty Zaremby tłumaczone były na kilka języków, w Polsce publikowała je "Gazeta Wyborcza". Sam autor otrzymał za nie w 2006 roku najwyższą szwedzką nagrodę dziennikarską.

Jeden z czołowych współczesnych szwedzkich dramaturgów, znany również w Polsce Lars Noren, wystąpił z koncepcją napisania na podstawie publikacji Zaremby pięciu utworów scenicznych. Autorem jednego z nich pt. "Rozmowa z widmem" jest sam Maciej Zaremba. Jest to monolog, pełen absurdalnych stwierdzeń szwedzkiego dziennikarza, sprowadzający się do próby odpowiedzi na pytanie: Ile Szwedzi są gotowi poświęcić dla solidarności?

Pozostałe cztery jednoaktówki napisali: America Vera-Zavala, Lena Andersson, Alexander Ahndoril oraz Jenny Norbeck. Jednoaktówka Norbeck jest m.in. montażem wywiadów z bohaterami artykułów Zaremby. Pozostałe, noszące tytuły "Conha du madre", "Szwedzki pitbulterier" oraz "Socjalistyczne współzawodnictwo" mówią o trudności dialogu między ludźmi mającymi odmienne zupełnie doświadczenia i potrzeby. Jest też mowa o łatwości porzucania idei ludzkiej solidarności.

Szwedzki Teatr Narodowy jest specyficzną instytucją - posiadając stałą siedzibę oraz zespół aktorski i realizatorski, wypełnia równocześnie podstawowe zadanie prezentowania swych spektakli teatralnych w najróżniejszych miejscach kraju. Przewiduje się, że "Polski Hydraulik" będzie w całości lub w częściach wystawiany do 5 maja w całej Szwecji.

d1v1uel

Podziel się opinią

Share
d1v1uel
d1v1uel