Trwa ładowanie...

Polski producent "Mission: Impossible 7" zapewnia w WP: most po zrewitalizowaniu będzie wyglądał tak samo

Robert Golba z filmy Alex Stern, czyli polski producent filmu akcji z Tomem Cruise’em, wierzy, że sceny na moście w Pilchowicach powstaną i dodaje: - Wszystkie nasze działania będą posiadały niezbędne pozwolenia. Trwają rozmowy i negocjacje.

Share
Polski producent "Mission: Impossible 7" zapewnia w WP: most po zrewitalizowaniu będzie wyglądał tak samoŹródło: WP, East News
d40un4z

Sebastian Łupak: Czy strona polska, w tym pańska firma, zwiedliście Amerykanów i podaliście im nieprawdziwe informacje, jakoby most w Pilchowicach nie był zabytkiem, był już gotowy do rozbiórki, był w tragicznym stanie, więc tak naprawdę Amerykanie myślą, że zrobią nam przysługę jak most wysadzą? Amerykanie mówią wszak: "most i tak miał zniknąć, a my z radością chcieliśmy pomóc".

Robert Golba, polski producent: Nikt nikogo nie zwiódł! Na tej podstawie powstają nagłówki prasowe i tak rodzi się ogromna dezinformacja w tej sprawie. Plan rewitalizacji linii kolejowej 283 wraz z mostem Pilchowickim powstaje przy współpracy kilku stron, jest bardzo złożony, a produkcja amerykańska jest częścią tych rozmów.

Reżyser filmu <a href="https://film.wp.pl/christopher-mcquarrie-6032086792504449c">Christopher McQuarrie</a> nie wspomina, że Amerykanie mieliby się dołożyć do rewitalizacji linii. Mówi raczej, że wysadzenie mostu mogłoby doprowadzić do jego rewitalizacji przez rząd polski. Czy całość pieniędzy na ewentualną odbudowę mostu i linii miałaby pochodzić z Ministerstwa Infrastruktury i z jakiego programu konkretnie?

Na tym etapie nie będziemy udzielać informacji na temat szczegółów, ponieważ trwają rozmowy i negocjacje. Ciężko, aby reżyser opowiadał o szczegółach tych ustaleń, zwłaszcza, że sprawa jest żywa. Jak tylko wszystkie zainteresowane strony dojdą do porozumienia, poinformujemy o tym opinię publiczną. Produkcja na pewno będzie partycypowała w kosztach rewitalizacji.

d40un4z

Jaka część mostu miałby zostać wysadzona? Czy chodzi o wysadzenie całej konstrukcji kratownicowej, ale bez kamiennych filarów?

Nigdy nie było mowy o wysadzaniu całego mostu, o czym wielokrotnie mówiłem. Oczywiście działa na wyobraźnię opowieść o "wysadzaniu mostu", ale od początku wiedzieliśmy, że filary mostu są chronione i scena zawsze zakładała ich pełną ochronę. Wchodzimy jednak w takie szczegóły, które nie służą sprawie.

Nadal powtarzam z uporem, że to, co najważniejsze, to fakt, że chcemy zrewitalizować linię wraz z mostem i przywrócić ją do funkcjonowania.

WP
Źródło: WP

Chodzą słuchy, że ekipa filmu jest już w Niemczech, więc zaraz będzie w Polsce. Policja ma rzekomo zabezpieczyć obiekt pod koniec sierpnia. Czy już w sierpniu dojdzie do wysadzenia mostu?

Nie będę odnosił się do niebezpiecznych dezinformacji. Dezinformacja jest bardzo niebezpiecznym narzędziem w dzisiejszych czasach.

d40un4z

Podobno kara finansowa za zniszczenie zabytku w Polsce to tylko "śmieszne" pół mln złotych, które chętnie zapłacicie?

Nasze działania są zawsze zgodne z polskim prawem, nie działamy w sposób opisywany przez wrogo nastawione osoby.

Czy akcja filmu, jak powtarzają wszyscy, ma się toczyć w Szwajcarii?

Nie wiemy, gdzie ma się toczyć akcja filmu. Nie ma to kompletnie żadnego znaczenia dla promocji. Walczyliśmy o to, aby w Polsce powstało jak najwięcej kluczowych scen do filmu, których realizacja jest trudna i skomplikowana, a ich wartość ekranowa ogromna. Właśnie takie sceny przekładają się na prawdziwą promocję kraju i miejsc, w których były realizowane. Polecamy bliższe przyjrzenie się popularnej turystyce bazującej na obiektach zdjęciowych, gdzie w większości dany kraj nie gra siebie.

Pytanie kluczowe brzmi teraz: czy w związku z deklaracją minister Magdaleny Gawin, Generalnej Konserwator Zabytków, że ”zabytkowi nic nie grozi, bo jest chroniony i nie może być wyburzony” sprawa filmowania tam jest zamknięta? Czy wciąż stoicie na stanowisku, że most można wysadzić, a potem zrewitalizować i opinia pani wiceminister nie ma tu znaczenia?

Studio zawsze działa zgodnie z prawem. Wszystkie nasze działania będą posiadały niezbędne pozwolenia.

My mamy plan: zdjęcia do filmu, rewitalizacja i promocja. Most po zrewitalizowaniu będzie wyglądał tak samo.

d40un4z

Wydaje mi się, że problem polega na tym, że jeżeli zadajemy komukolwiek pytanie: "czy jesteś za wysadzeniem mostu przez Amerykanów?", to każda osoba odpowie: "nie". Ale takiego pytania nie ma. My chcemy zrewitalizować linię i most, przywrócić nieczynną od lat linię do życia, rozreklamować ją i na koniec przekazać lokalnej społeczności i turystom.

Problem polega na tym, że nikt, prócz nas i PKP PLK, czyli właściciela mostu, nie zna dokładnie jego stanu technicznego. A zatem wypowiadanie się na temat jego kondycji i możliwości remontu są życzeniowe. Co oczywiście rozumiem, ale nie zmienia to faktu, że żaden inżynier, z którym rozmawialiśmy, czy z Polski, czy z zagranicy, nie podpisałby się pod bezpiecznym przejazdem dla żadnego pociągu po moście w obecnej jego konstrukcji, bez ingerencji w jego strukturę.

Tylko rewitalizacja mostu jest w stanie spełnić obowiązujące normy. Każdy, kto zgłębi temat dokładnie i w takich szczegółach jak my, przyzna temu rację. Protestujący nie zdają sobie sprawy z kosztów rewitalizacji i potem nakładów na reklamę, aby taka inwestycja się zwróciła.

d40un4z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40un4z
d40un4z