Polskie klasyki jadą do Anglii
W Newcastle (północno-wschodnia Anglia) i Brighton (południowo-wschodnia Anglia) rozpoczęły się w czwartek festiwale filmowe, na których pokazanych zostanie łącznie pięć polskich filmów, w tym niektóre w Anglii po raz pierwszy.
Gościem festiwalu "Northern Lights" (Światła Północy) będzie Feliks Falk, reżyser pokazywanego wcześniej na festiwalu polskich filmów w Londynie "Komornika", nagrodzonego w ub.r. główną nagrodą na festiwalu filmowym w Gdyni.
Filmowa nowela Falka wchodzi też w skład filmu "Solidarność Solidarność", który także będzie zaprezentowany w Newcastle. Film jest składanką trzynastu 10-minutowych noweli nakręconych z okazji 25. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność".
Trzecim filmem zaprezentowanym w Newcastle będzie "Chłopiec na galopującym koniu" - fabularny debiut Adama Guzińskiego, w Anglii pokazywany po raz pierwszy.
Festiwal "Northern Lights" (16-23 bm.), organizowany już po raz czwarty, jest największym festiwalem filmowym w płn. Anglii, ustępującym tylko festiwalom w Londynie i Edynburgu. Jego celem jest prezentacja dorobku filmowego krajów północnej Europy.
Na festiwalu filmowym w Brighton (16.11-3.12), prezentującym najlepsze międzynarodowe premiery filmowe, filmy niedostępne jeszcze w dystrybucji i produkcję archiwalną, pokazane będą dwa filmy polskie z ub.r.: "Oda do radości" i - po raz pierwszy w Anglii - "Jeden dzień z życia w PRL".
"Oda do radości", debiut filmowy trojga absolwentów łódzkiej szkoły filmowej - Anny Kazejak-Dawid, Jana Komasy i Macieja Migasa - był kilka tygodni temu pokazany na prestiżowym festiwalu filmów w Londynie i został dobrze przyjęty jako film podejmujący trudną tematykę społeczną (imigracji pokolenia postkomunistycznego).
Inną imprezą, na której można zobaczyć polskie filmy, jest festiwal najlepszych komedii, organizowany w Londynie (1-3.12) w renomowanym kinie Coronet przez tygodnik "Polish Express", największą polską gazetę w W. Brytanii. Na festiwalu pokazane zostaną m.in. "Dzień Świra", "Nic Śmiesznego", "Nie lubię poniedziałku", "Pan Samochodzik i niesamowity dwór", "Rejs", "Rozmowy kontrolowane" i "Seksmisja".
Organizatorem największej w Anglii dorocznej prezentacji polskiej kinematografii, w lutym, jest Polski Instytut Kulturalny.