Popiełuszko na miarę naszych czasów?

Popiełuszko na miarę naszych czasów?
Źródło zdjęć: © AKPA

Premiera "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Popiełuszko na miarę naszych czasów?

Tak do obejrzenia zrealizowanego z rozmachem, efektami specjalnymi i poczuciem humoru, filmu Popiełuszko. Wolność jest w nas, zachęca reżyser Rafał Wieczyński.

1 / 22

Rafał Wieczyński

Obraz
© AKPA

Jeszcze zanim powstał okrzyknięto go największą polską produkcją ostatnich lat.

7 tysięcy aktorów i statystów, 7 miesięcy zdjęć w 14 miastach.

Zobacz także:

2 / 22

Joanna Szczepkowska, Zbigniew Zamachowski

Obraz
© AKPA

"Popiełuszko. Wolność jest w nas" to opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem narodu oraz symbolem odwagi w walce o wolność i prawdę.

Zobacz także:

3 / 22

Józef Glemp

Obraz
© AKPA

"Ksiądz Jerzy był jeden i niepowtarzalny. Drugiego Popiełuszki nie będzie" - mówi Adam Woronowicz, odtwórca roli księdza Jerzego Popiełuszki.

Zobacz także:

4 / 22

Maciej Englert, Marta Lipińska

Obraz
© AKPA

"Moja intencją, gdy przystępowałem do filmu było spotkać jak najwięcej ludzi, dla których był on człowiekiem rodziny i którego stratę odczuwają do dziś".

Zobacz także:

5 / 22

Joanna Szczepkowska

Obraz
© AKPA

"Kiedy stawałem nad jego grobem chciałem, aby ta rola, ten film przyczynił się do narodowego pojednania. Pierwsze pragnienie mojego serca - pokazać kapłana, który łączy a nie dzieli".

Zobacz także:

6 / 22

Lech Kaczyński, Jadwiga Kaczyńska

Obraz
© AKPA

Rafał Wieczyński, reżyser, dla którego film jest powrotem do fabuły, przyznaje: "Nigdy osobiście nie poznałem księdza Jerzego."

Zobacz także:

7 / 22

Marianna Popiełuszko, matka zmarłego księdza

Obraz
© AKPA

"W momencie jego śmierci byłem nastolatkiem, natomiast, gdy jako harcerzowi dane było mi służyć na jego pogrzebie, stał się on dla mnie wzorem."

Zobacz także:

8 / 22

Joanna Sydor, Mariusz Malec

Obraz
© AKPA

"On zawsze znajdował rozwiązania zgodne ze swoimi przekonaniami i wiarą, do końca szedł za swoim mistrzem. Osobiście chciałbym być taki jak On".

Zobacz także:

9 / 22

Maciej Karpiński

Obraz
© AKPA

Na premierę przybyli m.in. prezydent Lech Kaczyński, prymas Polski kardynał Józef Glemp, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, a także rodzina zamordowanego księdza, w tym jego matka - Marianna Popiełuszko.

Zobacz także:

10 / 22

Kazimierz Kaczor

Obraz
© AKPA

Na widowni zasiedli też aktorzy, m.in. Adam Woronowicz (grający w filmie główną rolę), Krzysztof Kolberger, Marta Lipińska, Kazimierz Kaczor, Jerzy Zelnik, Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska, oraz reżyserzy - wśród nich Filip Bajon, Jerzy Hoffman, Jacek Bromski.

Zobacz także:

11 / 22

Maria i Lech Kaczyńscy

Obraz
© AKPA

"Cała moja rodzina pochodzi z parafii św. Stanisława Kostki. Przez 48 lat to była moja parafia" - powiedział dziennikarzom przed premierą prezydent Kaczyński, który objął patronat nad filmem.

(ks. Popiełuszko przewodniczył w kościele Św. Stanisława Kostki w Warszawie Mszom świętym za Ojczyznę)

Zobacz także:

12 / 22

Tadeusz Mazowiecki

Obraz
© AKPA

Matka ks. Jerzego, Marianna Popiełuszko, miała po premierowym pokazie filmu łzy w oczach. "Jestem bardzo wzruszona. Przeżyłam to wszystko jeszcze raz" - przyznała w rozmowie z dziennikarzami.

Zobacz także:

13 / 22

Prymas Józef Glemp

Obraz
© Kino Świat

Prymas Józef Glemp określił film Wieczyńskiego jako "wielki".

"Bardzo się cieszę, że nagromadzono w nim tak wiele faktów, które przeżywaliśmy w ciągu długiego okresu. To nagromadzenie faktów pokazuje rzeczywistość od strony prawdy" - powiedział.

Zobacz także:

14 / 22

Jerzy Hoffman

Obraz
© AKPA

Abp Kazimierz Nycz pytany, jaki obraz człowieka przedstawiono w filmowej opowieści o ks. Jerzym, odparł:

"To ksiądz dobry i odważny, który uczył nas, jak zwyciężać zło. Człowiek, który nie bawił się w żadną politykę. Jeżeli była w jego życiu jakaś polityka, tą polityką była ewangelia - którą głosił w obronie człowieka, godności ludzkiej, w obronie prawdy".

Zobacz także:

15 / 22

Paweł Deląg

Obraz
© AKPA

Zdaniem podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tomasza Merty, film "Popiełuszko. Wolność jest w nas" to "prosta, a zarazem głęboka i poruszająca opowieść".

Zobacz także:

16 / 22

Krzysztof Kolberger

Obraz
© AKPA

"Film jest skoncentrowany na jednej zasadniczej rzeczy - żeby opowiedzieć o życiu i męczeństwie księdza Jerzego, o tym, jak człowiek wstępuje na stopnie świętości.

To nie jest opowieść o systemie, o trudnościach ludzi władzy" - powiedział Merta.

"Dla mojego pokolenia to film szczególnie przejmujący. Będąc wtedy studentem w Warszawie, należałem do tych, którzy bardzo głęboko przeżywali śmierć ks. Jerzego" - dodał.

Zobacz także:

17 / 22

Tomasz Jacyków

Obraz
© AKPA

Twórcy filmu fabularnego "Popiełuszko. Wolność jest w nas", o zamordowanym w 1984 r. kapelanie Solidarności, otrzymali po poniedziałkowym pokazie pochwały od przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zobacz także:

18 / 22

Bronisław Komorowski

Obraz
© AKPA

Zdaniem dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN, Jana Żaryna, twórcy filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas" wykonali wielką i wspaniałą pracę.

"Pod względem historycznym ten film jest zrobiony doskonale" - ocenił Żaryn na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, która poprzedziła wieczorną premierę.

Zobacz także:

19 / 22

Andrzej Czuma

Obraz
© AKPA

Obraz oceniła wysoko także dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz. "Powstał piękny, mądry film" - uważa Odorowicz.

Zobacz także:

20 / 22

Opinia PISF

Obraz
© Kino Świat

Szefowa PISF podkreśliła, że obraz ten stanowi przykład "wkładu środowiska filmowego w edukację młodych pokoleń", ponieważ film stanowi kompendium wiedzy o czasach, w których żył ks. Popiełuszko.

"Twórcom udało się sekwencyjnie ukazać właściwie całe tło polityczne, społeczne, tamtą rzeczywistość" - mówiła Odorowicz. Zapowiedziała, że PISF wesprze zagraniczną promocję filmu.

Zobacz także:

21 / 22

Reżyer o filmie

Obraz
© Kino Świat

Reżyser Rafał Wieczyński, pytany dlaczego zdecydował się nakręcić film o ks. Popiełuszce, odparł:

"Zorientowałem się, że już tylko część Polaków nosi w sercach ten wizerunek, że wyrosło nowe pokolenie, które w ogóle nie znało ks. Jerzego". Dlatego, tłumaczył Wieczyński, jego film jest adresowany przede wszystkim do młodych Polaków.

Zobacz także:

22 / 22

Adam Woronowicz

Obraz
© AKPA

Film (149 minut) trafi do kin 27 lutego.

Obok Adama Woronowicza na ekranie zobaczymy aktorów pamiętających tamte dramatyczne wydarzenia m.in. Maję Komorowską, Joannę Szczepkowską, Krzysztofa Kolbergera, Marka Frąckowiaka, Jana Englerta czy Martę Lipińską.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)