"Poszukiwany, poszukiwana": kultowa komedia ma już 47 lat

"Poszukiwany, poszukiwana": kultowa komedia ma już 47 lat
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

"Poszukiwany, poszukiwana" to jeden z najpopularniejszych filmów Stanisława Barei, autora "Nie ma róży bez ognia", "Misia" czy "Alternatyw 4". Komedia, która zadebiutowała na ekranach 22 kwietnia 1973 r., była pierwszym filmem Barei, będącym zdecydowaną kpiną z siermiężnej peerelowskiej rzeczywistości. Scenariusz powstał we współpracy z Jackiem Fedorowiczem i początkowo nosił tytuł "Kariera Stanisława Marii R.". Z okazji rocznicy premiery filmu przypominamy sylwetki genialnych aktorów, którzy w nim wystąpili.

1 / 7

Wojciech Pokora

Obraz
© Materiały prasowe

Początkowo w głównej roli miał zagrać Jacek Fedorowicz, który pracował już u Barei na planie filmu "Małżeństwo z rozsądku". Zrezygnował jednak po próbnej sesji zdjęciowej z makijażem, peruką i okularami. Do roli pracownika muzeum vel gospodyni Marysi kandydował też Janusz Gajos. Ostatecznie wystąpił Wojciech Pokora, który po latach wyznał, że grał w ubraniach swojej żony.

Popularność długo nie dawała mu o sobie zapomnieć.

- Kilkakrotnie zmieniałem numer telefonu, bo ludzie robili sobie żarty. Dzwonili i pytali, czy gosposia nie potrzebuje pracy. Na ulicy dzieci wołały za mną: "Marysiu!"- wspominał aktor w wywiadach. Wojciech Pokora zmarł 4 lutego 2018 r.

2 / 7

Jolanta Bohdal

Obraz
© Materiały prasowe

W roli żony historyka sztuki Rachewicza wcieliła się Jolanta Bohdal. Na dużym ekranie występowała przede wszystkim w latach 60. i 70., kreując zazwyczaj role drugo- i trzecioplanowe. Chwilowy wzrost popularności po premierze "Poszukiwany, poszukiwana" przysłużył się do składania jej propozycji filmowych. Zagrała m.in. w "Stawiam na Tolka Banana" oraz "Rajskiej jabłoni" z 1985 r., który był jej ostatnim filmem.

3 / 7

Wiesław Gołas

Obraz
© Materiały prasowe

Przebrany za Marysię nieszczęsny historyk sztuki nie miał szczęścia do pracodawców. U dyrektora Dąbczaka był zmuszany do pisania artykułów, "profesor" okazał się nielegalnie pędzić w łazience bimber, a Wiesław Karpiel próbował się do niego dobrać… W roli zalotnika wystąpił Wiesław Gołas. Oprócz ról filmowych Gołas znany jest ze swojej aktywności kabaretowej m.in. w kabaretach Koń i Dudek.

W 2008 r. ukazała się biografia aktora autorstwa jego córki Agnieszki. W tym samym roku artysta przeszedł zawał serca. Ostatnim filmem w jego dorobku jest "Szabla od komendanta", która miała premierę w 1996 r.

4 / 7

Adam Mularczyk

Obraz
© Materiały prasowe

W malarza Bogdana Adamca, autora straszliwego bohomaza, przez którego Marysia wpadła w poważne tarapaty, wcielił się nieodżałowany Adam Mularczyk. Aktor jest znany przede wszystkim z kreacji w kultowych komediach z lat 60. i 70. Widzowie mogą pamiętać go z m.in. "Pieczonych gołąbków" czy "Nie lubię poniedziałku", gdzie wcielił się w nerwowego taksówkarza.

Rok po premierze filmu Barei Mularczyk wyemigrował do USA. Zmarł w Filadelfii w 1996 r.

5 / 7

Jerzy Dobrowolski

Obraz
© Materiały prasowe

W obsadzie filmu "Poszukiwany, poszukiwana" znalazł się również Jerzy Dobrowolski, legendarny komik i kabareciarz, przez wiele lat związany z Radiową Trójką. Aktor wcielił się w "wiecznego" dyrektora Dąbczaka, który jednym ruchem przestawia "spółdzielcze punktowce" w miejsce jeziora i dostaje za to niezłą premię.

Dobrowolski występował głównie w rolach drugoplanowych. Był też najważniejszym głosem w słuchowiskach autorstwa Marii Czubaszek. Aktor słynął z rozrywkowego trybu życia i nieprzeciętnego humoru. Zmarł 17 lipca 1987 r. w Warszawie.

6 / 7

Barbara Rylska

Obraz
© Filmpolski.pl

"Mój mąż, proszę pani, jest z zawodu dyrektorem!” - to zdanie pamięta chyba każdy, kto choć raz oglądał "Poszukiwany, poszukiwana".

W małżonkę "wiecznego" dyrektora wcieliła się nieco już zapomniana Barbara Rylska, dla której było to pożegnanie z dużym ekranem.

Aktorka przez wiele lat związana była przede wszystkim z teatrem, często pojawiała się też w Teatrze Telewizji. W tym roku świętowała 84. urodziny.

7 / 7

Mieczysław Czechowicz

Obraz
© Filmpolski.pl

W bimbrownika, u którego zatrudnia się Stanisław Maria Rochowicz, wcielił się słynny Mieczysław Czechowicz, trzykrotny laureat Srebrnej Maski w plebiscytach "Expressu Wieczornego" na najpopularniejszych aktorów telewizyjnych.

Czechowicz przeszedł do historii dzięki genialnym rolom m.in. w "Kabarecie Starszych Panów", "Janosiku", "Niewiarygodnych przygodach Marka Piegusa" oraz użyczeniu głosu Kubusiowi Puchatkowi i Misiowi Uszatkowi. Niestroniący od życia towarzyskiego aktor zmarł 14 września 1991 r. Miał 61 lat.

Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)