Trwa ładowanie...
18-05-2010 12:58

Powstaje raport o stanie śląskiej kinematografii

Powstaje raport o stanie śląskiej kinematografiiŹródło: Jupiter
d1y0juv
d1y0juv

Rozpoczęły się prace nad raportem o stanie kultury filmowej w woj. śląskim. Jego wyniki mają zostać zaprezentowane podczas zaplanowanego pod koniec września Kongresie Kultury Województwa Śląskiego.

O kondycji kultury filmowej woj. śląskiego rozmawiali w poniedziałek w Katowicach przedstawiciele tamtejszego środowiska filmowego. Wnioski z dyskusji mają znaleźć się w raporcie, który przygotuje filmoznawca Uniwersytetu Śląskiego, prof. Tadeusz Miczka przy współpracy pracowników samorządowej Instytucji Filmowej "Silesia-Film".

"Chcemy opisać nasz stan posiadania i wskazać kierunki rozwoju kinematografii dla małego, a przy tym niezwykle bogatego kulturowo woj. śląskiego" - wyjaśnił PAP prof. Miczka.

Jego zdaniem, do najważniejszych i najpilniejszych zadań tego środowiska należy m.in. digitalizacja i inwentaryzacja śląskich zasobów filmowych. Zabezpieczone przed zniszczeniem zbiory mogłyby być wykorzystywane do upowszechniania regionalnej kultury, np. w szkolnictwie.

Prof. Miczka przypomniał o roli, jaką w promowaniu lokalnej kultury powinny odgrywać regionalne ośrodki telewizji publicznej. Zaznaczył też, że istotne w najbliższym czasie jest unowocześnienie małych kin, m.in. poprzez zmianę techniki wyświetlania filmów przejściu z analogowej na cyfrową; bez tego nie będą one w stanie konkurować z multipleksami.

d1y0juv

W jego ocenie obecny stan kinematografii w woj. śląskim można uznać za "nie najgorszy", zwłaszcza na tle innych regionów. Wpływ na to mają m.in. mieszczący się w Katowicach Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego - druga obok "łódzkiej filmówki" tego typu placówka w Polsce, oraz Śląski Fundusz Filmowy - jeden z pierwszych regionalnych funduszy filmowych w kraju.

Rozpoczęcie Kongresu Kultury Województwa Śląskiego zaplanowano na 23 września. Trzydniowa konferencja ma być okazją do spotkania w Katowicach środowisk kulturalnych z całego regionu. Wypracowane podczas obrad pomysły na działania sprzyjające rozwojowi kultury organizatorzy planują przekazać później władzom samorządowym.

Kongres objął swoim patronatem szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski, a jego ambasadorami są m.in. kompozytor Henryk Mikołaj Górecki i operator filmowy Sławomir Idziak.

Zobacz także:

d1y0juv

**[

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[

PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *[

WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[

POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU I STYLIZACJI ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html ) **

d1y0juv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y0juv