Trwa ładowanie...
15-11-2006 10:33

Premiera filmu Holland o Beethovenie na Festiwalu Pianistycznym w Warszawie

Premiera filmu Holland o Beethovenie na Festiwalu Pianistycznym w Warszawie
d42y7sr
d42y7sr

Znani pianiści Boris Berman i Cyprien Katsaris znajdą się wśród artystów, którzy wystąpią na rozpoczynającym się 25 listopada 4. Festiwalu Pianistycznym w Warszawie - poinformowali organizatorzy na wtorkowej konferencji prasowej. Podczas festiwalu odbędzie się także polska premiera filmu Agnieszki Holland o Beethovenie "Kopia mistrza".

Dyrektor generalny festiwalu Elżbieta Penderecka zapowiedziała, że tegoroczną edycję festiwalu zdominują Rosjanie.

Znajdą się wśród nich m.in. 12-letnia Julia Waniuszyna, która wykona utwory Mozarta, oraz dwaj laureaci prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Geza Anda - Siergiej Kudriakow (ur. 1978) i Aleksiej Wołodin (ur. 1977). Kudriakow zaprezentuje m.in. kompozycje Brahmsa i Czajkowskiego, zaś Wołodin - Beethovena i Chopina.

Starsze pokolenie rosyjskich artystów reprezentował będzie Boris Berman, zaliczany do najwybitniejszych pianistów świata. Berman ma w dorobku koncerty w ponad 40 krajach; do jego najsłynniejszych osiągnięć należą wykonania utworów Szostakowicza i Prokofiewa. Artysta przewodniczy Wydziałowi Fortepianu w amerykańskiej Yale School of Music. Podczas festiwalu zagra utwory Bacha, Szostakiewicza i Prokofiewa.

d42y7sr

Jedną z głównych atrakcji festiwalu będzie, zdaniem organizatorów, występ cypryjskiego pianisty i kompozytora, 55-letniego Cypriena Katsarisa. Artysta występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Berlińskiej, współpracował z tak znanymi dyrygentami jak Leonard Bernstein czy Mścisław Rostropowicz. W Warszawie zagra m.in. utwory trzech Mozartów - Wolfganga Amadeusza, a także jego ojca Leopolda i syna Franza Xavera.

Festiwalowa publiczność wysłucha także Chińczyka Mei-Ting Suna (ur. 1981), laureata 7. Konkursu Chopinowskiego w Miami 2005, który otrzymał w tym roku tytuł doktora sztuk muzycznych prestiżowej nowojorskiej szkoły muzycznej The Juilliard School.

Specjalny koncert dedykowany rodzinom, pt. "Wybitni Młodzi Artyści", na którym obok 12-letniej Waniuszyny wystąpi m.in. 14- letnia Polka Aleksandra Świgut, ma w zamyśle organizatorów przyciągnąć na festiwal więcej słuchaczy. Penderecka przyznała, że ubiegłoroczna edycja festiwalu nie miała zbyt dużej publiczności. Organizatorzy mają nadzieję, że zainteresowanie festiwalem zwiększy także uroczysta polska premiera filmu Agnieszki Holland o Ludwigu van Beethovenie, pt. "Kopia mistrza".

"Kopia mistrza" - która na ekrany polskich kin trafi 1 grudnia - to opowieść o miłości Beethovena do asystentki, Anny, oraz o jego pracach nad słynną IX Symfonią. Udział w premierze - która odbędzie się w niedzielę 26 listopada w Filharmonii Narodowej - zapowiedziała reżyser, a także odtwórczyni roli asystentki Beethovena, znana aktorka Diane Kruger. Przed projekcją filmu znany amerykański pianista Tzimon Barto wykona Sonatę f-moll op. 57 "Appassionatę" Beethovena.

d42y7sr

Penderecka podkreśliła, że organizatorzy chcieliby przyciągnąć na festiwal przede wszystkim więcej młodych słuchaczy. "Chcemy pozyskać nową publiczność i szukamy nowych dróg. Kiedy przychodzimy do sali Filharmonii, widzimy, że dużo jest siwych głów. A gdzie jest młodzież? Na tych koncertach każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie" - powiedziała PAP Penderecka.

Festiwal potrwa do 29 listopada. Koncerty odbywać się będą na Zamku Królewskim i w Filharmonii Narodowej. Impreza ma na celu promocję młodych pianistów oraz prezentację artystów dorosłych i już cenionych. Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

d42y7sr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42y7sr