Trwa ładowanie...
20-07-2009 12:41

Przegląd filmów dokumentalnych z lat 80.

Przegląd filmów dokumentalnych z lat 80.Źródło: Jupiter
dv6d1dc
dv6d1dc

Filmy dokumentalne z lat 80., przybliżające codzienne problemy Polaków w dekadzie poprzedzającej upadek komunizmu, będzie można zobaczyć w ramach przeglądu filmowego "Troszkę dobrze" w stołecznym Domu Spotkań z Historią w lipcu i na początku sierpnia.

Dokumenty będą wyświetlane w cztery kolejne piątkowe wieczory począwszy od 17 lipca. Współorganizatorem przeglądu jest Filmoteka Narodowa.

W ramach spotkań będzie można zobaczyć m.in. "Gadające głowy" Krzysztofa Kieślowskiego, "Mniej niż zero" Andrzeja Titkowa, "Ćwiczenia warsztatowe" Marcela Łozińskiego, "Rozmowę '82" Krzysztofa Langa oraz "Dzień dziecka" Pawła Kędzierskiego.

Każda z części przeglądu będzie poprzedzona pokazem dwóch krótkometrażowych amatorskich dokumentów. Jak podkreślają organizatorzy, niektórzy z ówczesnych twórców amatorskich, takich jak Maciej Dejczer, są dziś znanymi reżyserami.

dv6d1dc

"Pokażemy najlepsze dokumenty zrealizowane w latach 80. w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Nie poruszają one wprost spraw politycznych, lecz skupiają się na codziennych problemach ludzi - mówi p.o. kierownika działu promocji Domu Spotkań z Historią Agata Kwiek.

Według Kwiek są to dokumenty, zrealizowane w minimalistycznym stylu, sugestywnie pokazujące życie w PRL-u w latach 80. "Z codzienności wydobywają to, co jest najbardziej charakterystyczne dla systemu autorytarnego - pozbawienie człowieka możliwości wyboru i stanowienia o sobie. Przegląd ma przypomnieć okres, kiedy w Polsce było zaledwie 'troszkę dobrze', o czym przypomina tytuł jednego z filmów" - dodaje Kwiek.

dv6d1dc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv6d1dc