Przegląd filmowy z okazji 80. urodzin Kazimierza Kutza
"Upał", "Krzyż Walecznych" i dokument "W kraju i za granicą" znajdą się w programie przeglądu filmów Kazimierza Kutza, organizowanego w Warszawie w związku z 80. urodzinami reżysera, które przypadają 16 lutego.
Przegląd "Cały ten Kutz!" odbędzie się w kinie Muranów, potrwa od 17 do 19 lutego. W jego ramach odbędzie się spotkanie publiczności z Kazimierzem Kutzem.
Jako pierwszy, 17 lutego, pokazany zostanie film "W kraju i za granicą". W dokumencie tym zarejestrowano wydarzenia z czerwca 1973 r., gdy w Chorzowie odbył się mecz piłki nożnej Polska- Anglia. Na mecz ten przybyło do Polski wielu angielskich kibiców.
Kutz pokazał w filmie Polskę oglądaną oczami Anglików - w sklepach nie można kupić piwa, kelnerzy są niegrzeczni, domy zrujnowane, drogi zaniedbane. Po hucie im. Lenina oprowadza Anglików młody działacz Związku Młodzieży Socjalistycznej, starający się mówić po angielsku.
Po projekcji w kinie Muranów odbędzie się spotkanie publiczności z Kazimierzem Kutzem. "Upał" (1964), który zostanie pokazany 18 lutego, to komedia z przedstawicielami Kabaretu Starszych Panów w obsadzie. Starsi Panowie dbają o porządek w opustoszałym z powodu upału mieście. Pomaga im przybyła z Londynku Zdroju żeńska Drużyna Przeciwudarowa im. Kupały.
19 lutego widzowie obejrzą "Krzyż Walecznych" (1958), debiutancki film Kutza, składający się z trzech nowel: "Krzyż", "Pies" i "Wdowa". Wszystkie są adaptacjami opowiadań Józefa Hena. Ich akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej oraz tuż po wojnie.
Bohaterem jednej z nowel jest Franek Socha (w jego roli Jerzy Turek), wiejski fajtłapa. Wojna wyzwala w nim cechy, o które sam siebie nie podejrzewał - Franek wykazuje się bohaterstwem. Ma nadzieję, że po powrocie do rodzinnej wsi zyska uznanie w oczach najbliższych. Jest naiwny, według niego wojna ogranicza się tylko do działań frontowych. Przeżywa szok, gdy dowiaduje się, że z jego wsi zostały zgliszcza.
Organizatorami przeglądu są kino Muranów oraz Wydawnictwo Znak, którego nakładem ukazała się właśnie książka "Cały ten Kutz. Biografia niepokorna" autorstwa Aleksandry Klich.