Trwa ładowanie...
wywiad
04-05-2011 14:43

Rafał Olbiński: Borys Szyc kariery w USA nie zrobi

Rafał Olbiński: Borys Szyc kariery w USA nie zrobiŹródło: Paweł Janecki/Wirtualna Polska
d4aoaud
d4aoaud
Malarz i wybitny plakacista Rafał Olbiński, to jeden z najbardziej znanych Polaków w Stanach Zjednoczonych. Opowiada PAP o robieniu kariery w USA i ocenia szanse na zaistnienie w Hollywood polskich aktorów.

- Dlaczego Polakom, artystom, ale też przedstawicielom innych zawodów, tak trudno przebić się w USA?

Rafał Olbiński: - Bo mnóstwo czasu i energii tracimy na walkę ze stereotypami: gdy ktoś jest Polakiem z Nowego Jorku, to najczęściej cieciem albo murarzem na budowie, a jak Polka to pewnie sprząta mieszkania bogaczy na Manhattanie. Jest w Stanach kilka głośnych polskich nazwisk, ale często w ogóle nie kojarzą się one z Polską. Taki Tadeusz Kościuszko to postać wielka, ale potrzebuje reklamy, bo mało kto w USA wie, że on pochodził z Polski.

- A artyści? Kolejne pokolenia polskich aktorów nie mogą zaistnieć w USA. To wygląda jak walenie głową w mur...

- Tak, z aktorami jest jeszcze gorzej niż z malarzami czy pisarzami. Pisarz może tworzyć po polsku, aktor musi znać perfekcyjnie angielski, a nawet i to nie daje mu żadych gwarancji na sukces.

- Mamy w Polsce świetnego aktora Borysa Szyca. W Polsce gra w niemal każdym filmie, a kariery światowej zrobić jakoś nie może.

- I nie zrobi. Moim zdaniem nie ma na to żadnych szans. Powód? Bariera językowa jest nie do pokonania. Aktorstwo to poza tym w USA bardzo konkurencyjny zawód. Trzeba być tam na miejscu, walczyć, trzeba mieć dobrych agentów. To dość skomplikowana materia. Widziałem kilka filmów o Poli Negri. Ona była wielką gwiazdą, ale miała też wspaniałe wyczucie marketingu. Ona romansowała z właściwymi ludźmi we właściwym miejscu i czasie. Może to są jakieś wskazówki...(śmiech)

d4aoaud

Rafał Olbiński - polski malarz, grafik i twórca plakatów. Ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. W 1981 roku wyjechał do Paryża, skąd wyemigrował na stałe do Nowego Jorku. Jego prace są eksponowane zarówno w renomowanych galeriach i muzeach, jak i gromadzone przez wielu prywatnych kolekcjonerów na całym świecie. Ma 68 lat.

Rozmawiał Tomasz Barański (PAP Life)

** [

FILM.WP.PL NA TWOJEJ ŚCIANIE. DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )**
Zobacz także:

d4aoaud

** [

PAMIĘTACIE MAŁĄ NEL? NIE ZGADNIECIE KIM JEST DZISIAJ ]( http://film.wp.pl/co-slychac-u-malej-nel-6025274957063297g )**

** [

ZOBACZ JAKI FILM ZNA KAŻDY POLAK! ]( http://film.wp.pl/jaki-polski-film-obejrzalo-najwiecej-widzow-6025274942079617g )**

** [

ALE SCHUDŁY! TE GWIAZDY KIEDYŚ WYGLĄDAŁY FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/te-gwiazdy-w-sama-pore-wziely-sie-za-siebie-6026603049555073g )**

**[

WSTYDLIWA PRZESZŁOŚĆ KUBY WOJEWÓDZKIEGO ]( http://teleshow.wp.pl/wstydliwa-przeszlosc-kuby-wojewodzkiego-6021644318356609g )**

d4aoaud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aoaud