Trwa ładowanie...
d1akgiy

Ray Wise

Najnowsze informacje
4.4
(7 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Akron, Ohio, USA

Filmografia:
d1akgiy

Amerykański aktor, znany głównie z roli Lelanda Palmera w serialu „Miasteczko Twin Peaks” Davida Lyncha, jak również z roli prezydenta USA, który przeciwstawił się Związkowi Radzieckiemu, w bestsellerowej grze RTS „Red Alert 2”.

Ray Wise (właściwie Raymond Herbert Wise) urodził się 20 sierpnia 1947 roku w Akron, w amerykańskim stanie Ohio.Jako student uczęszczał na zajęcia na Uniwersytecie Stanowym w Kent. Jego rodzina ze strony matki pochodzi z Rumunii.

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wcielał się w postać Jamie’ego Rollinsa w amerykańskiej operze mydlanej pt. „Love of Life”. Zagrał także postać doktora Aleca Hollanda w filmie z 1982 roku pt. „Potwór z bagien”. Film wyreżyserował Wes Craven, mistrz horrorów, na podstawie serii komiksów o tym samym tytule. Dr. Holland to tytułowa postać z tego filmu, zanim staje się potworem. Laboratorium bohatera wybucha i powstały potwór grany był już przez Dicka Durocka.

W 1985 roku Wise zagrał Sola Ganna, ojca Natty Gann w filmie “Podróż Natty Gann” w reżyserii Jeremy’ego Paula Kagana. Aktor grywał także role w produkcjach science-fiction. W 2003 roku zagrał Franka w horrorze „Droga śmierci”. Wcielił się w postać Liko w serialu „Star Trek: Następne pokolenie” w odcinku "Who Watches the Watchers". Zagrał także Arturisa w serialu „Star Trek: Voyager”, w odcinku "Hope and Fear".

W 1994 roku zagrał milionera Daltona w filmie „Pościg”. W 2003 roku w filmie „Bitwa pod Shaker Heights” zagrał ojca Barta Harrisona. W horrorze „Smakosz 2” z 2003 roku wcielił się w Taggarta. Zasłynął jako Michael Dugan, prezydent Stanów Zjednoczonych w grze strategicznej RTS pt. „Command & Conquer: Red Alert 2” oraz w dodatku „Command & Conquer: Yuri’s Revenge”.

Największą sławę przyniosła mu rola Lelanda, ojca Laury Palmer w słynnym serialu „Twin Peaks” z lat 1990-1991. W 2006 roku zagrał wiceprezydenta Hala Gardnera w serialu „24 godziny”. W 2010 roku wystąpił gościnnie w serialu „Jak poznałem waszą matkę” jako ojciec Robin Scherbatsky.

Pierwszą żoną Ray’a Wise’a była Julie Burr. Para się rozwiodła. Z drugą żoną, Kass McClaskey (małżeństwo w 1978 roku), ma dwójkę dzieci – syna Gannona (1985) i córkę Kanę (1987). Mieszka w Glendale, w Kalifornii.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1akgiy
d1akgiy
d1akgiy