Trwa ładowanie...
d1wpuh1

Richard Dean Anderson

Najnowsze informacje
4.7
(208 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Minneapolis, Minnesota, USA

Filmografia:

MacGyver: ku zagładzie świata (1994) (Angus MacGyver)

MacGyver i skarb zaginionej Atlantydy (1994) (Angus MacGyver)

Gwiezdne Wrota (serial) () (Jack O'Neill)

MacGyver () (Angus MacGyver)

Stargate: Universe () (Gen. Jack O'Neill (gościnnie))

Stargate Continuum (2008) (Jack O'Neill)

Stargate: Atlantis () (Gen. Jack O'Neill (gościnnie))

Through the Eyes of a Killer (1992) (Ray Bellano)

d1wpuh1

Amerykański aktor, najbardziej znany z tytułowej roli w popularnym serialu telewizyjnym „MacGyver” i z roli Jacka O'Neilla w serialu „Gwiezdne wrota”, w którym za rolę przedstawiającą USAF w dobrym świetle oraz produkcję serialu otrzymał honorowy tytuł generała brygady sił powietrznych.

Richard Dean Anderson urodził się 23 stycznia 1950 roku w Minneapolis w Minnesocie, w Stanach Zjednoczonych. Jego ojciec, Stuart Anderson, uczył angielskiego, sztuk teatralnych i pięknych w miejscowym liceum i jest znanym basistą jazzowym. Jego matka Jocelyn jest artystką. Richard jest najstarszym z czterech synów. On i jego bracia, Jeffrey Scott, Thomas John i James Stuart wychowali się na przedmieściach Minneapolis.

Studiował sztuki teatralne na Stanowym Uniwersytecie w St. Cloud i na Uniwersytecie w Ohio (nie dokończył studiów). Wkrótce przeprowadził się do Nowego Jorku. Pojawiał się w sztukach i teatrze, otrzymał rolę w "Superman in the Bones" w Pilgrimage Theatre (Teatr Pielgrzymów).

Richard zwrócił na siebie uwagę w 1976 roku rolą dra Jeffa Webbera w popularnej operze mydlanej General Hospital. Po pięciu latach występowania w tej roli, poczuł, że czas się przenieść i opuścił General Hospital, by spróbować szczęścia w telewizji w godzinach szczytu. Pojawił się w dwóch krótkotrwałych telewizyjnych serialach jako najstarszy z braci w Seven Brides for Seven Brothers w 1982 r., oraz jako pilot samolotu marynarki w Emerald Point N.A.S. w 1983.

W 1985 r. Richard został wybrany do niezwykle charakterystycznej roli – roli MacGyvera. Po zakończeniu kręcenia MacGyvera, Richard i jego przyjaciel, Michael Greenburg, podpisali kontrakt z Paramount Pictures, który orzekał, że założona przez nich spółka będzie produkować filmy i seriale dla telewizji. Ich firma nosi nazwę Gekko Film Corp. Pierwszym ich projektem była kontynuacja MacGyvera, gdzie Richard był i aktorem i producentem.

W 1997 roku podpisał kontrakt z Metro-Goldwyn-Mayer/United Artists i telewizją Showtime, by zagrać w serialu science-fiction Stargate SG-1, który powstał na podstawie filmu z 1994 r. Produkcja tego serialu rozpoczęła się w lutym 1997 r., a premiera odbyła się 27 lipca 1997 r. Serial był kręcony w Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver. Pierwotnie miał być znacznie krótszy, ale okazał się tak dużym sukcesem, że kontynuowano go przez 10 lat, do 2007 roku.* W 2008 roku zagrał w filmie podsumowującym serial, pt. „Gwiezdne wrota: Continuum”.*

Richard nigdy się nie ożenił. Jego partnerką życiową jest Apryl Prose, z którą ma córkę o imieniu Wylie Quinn Annarose Anderson urodzoną 2 sierpnia 1998 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wpuh1
d1wpuh1
d1wpuh1