Trwa ładowanie...
09-10-2009 13:02

Rozpoczął się 25. Warszawski Festiwal Filmowy

Rozpoczął się 25. Warszawski Festiwal Filmowy
d1h6b9u
d1h6b9u

Dziś od rana zaczynają się pokazy filmów w stołecznych kinach: Kinoteka, Kultura i Multikino Złote Tarasy. Przez 9 dni będzie można obejrzeć 150 pełnometrażowych i 100 krótkometrażowych filmów z 57 krajów świata.

Hasło festiwalu to "filmy "dla ludzi"- z pewnością nie nużące nadmiarem eksperymentów formalnych, dające przyjemność oglądającemu, ale zawsze na wysokim poziomie artystycznym"- zapewnia szef imprezy Stefan Laudyn.

Imprezę otworzą filmy animowane Izy Plucińskiej pod tytułem "Esterhazy" oraz Tarika Saleha "Metropia"."Esterhazy" to ciepła opowieść o króliku który przybywa do strefy ziemi niczyjej pomiędzy NRD a Berlinem Zachodnim - mówi Stefan Laudyn. "Metropia" zaś to futurystyczna wizja totalitarnego świata.

W 25. rocznicę działalności Warszawski Festiwal Filmowy decyzją Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych dołączył do ekskluzywnej grupy 12 najważniejszych światowych festiwali. Polska impreza jest teraz w gronie festiwali w Cannes, Wenecji, Locarno, San Sebastian, Berlinie czy Karlowych Warach.

Warszawski Festiwal to nie tylko projekcje filmów, ale także spotkanie z reżyserami pokazów konkursowych. Podczas festiwalu filmy będą walczyły o nagrody - Warsaw Grand Prix, Nagrodę Jury, nagrodę "Wolny Duch". Będzie też konkurs na najlepszy dokument i film krótkometrażowy.

d1h6b9u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h6b9u