Trwa ładowanie...
28-03-2007 12:48

Rusza festiwal filmowy "Rozstaje Europy"

Rusza festiwal filmowy "Rozstaje Europy"
d1165rm
d1165rm

Ponad sto filmów dokumentalnych z różnych krajów świata zaprezentowanych zostanie na VIII Międzynarodowych Dniach Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy", które rozpoczną się w środę w Lublinie.

Lubelski festiwal poświęcony jest problemom, które - zdaniem organizatorów - poruszają ludzi na całym świecie. Dokumenty prezentowane na festiwalu pokazują m.in. zderzenie cywilizacji i kultur oraz życie na ich pograniczu, obrazy prowincji, przemijanie kultur mniejszości narodowych, problemy przesiedleńców i wypędzonych, przemiany kultur i tradycji po wojnach.

- W ostatnich latach problematyka wielokulturowości i pogranicza zyskuje na znaczeniu. Świadczy o tym choćby ogłoszenie przez Radę Europy roku 2008 rokiem dialogu międzykulturowego. Nasiliły się migracje, a problemy związane z tożsamością są coraz bardziej widoczne - powiedział dyrektor festiwalu Grzegorz Linkowski.

Większość filmów to produkcje europejskie, ale organizatorzy dopuścili też do udziału w festiwalu filmy z innych krajów, m.in. USA, Australii i Iranu.

d1165rm

Festiwal otworzy film "Jak to się robi" w reżyserii Marcela Łozińskiego, opowiadający o sztuce manipulacji we współczesnej polityce. Reżyser, posługując się postacią doradcy medialnego Piotra Tymochowicza, opowiada o kondycji polityki, w której dominuje demagogia i populizm.

Polską premierę będzie miał w Lublinie czeski dokument "Złowieszcze dziecko" w reżyserii Lucie Kralovej i Miroslava Nowaka. Jest to film pokazujący historię 20-letniego stolarza, mieszkańca czeskiej wsi, który poświęca swoje życie na poznawanie historii obozów koncentracyjnych. Film ten został uznany za najlepszy czeski dokument na festiwalu w Jihlawie w 2003 r.

W konkursie wystartują 42 filmy. Oceniać je będzie międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą: polski historyk filmu Tadeusz Lubelski, czeski dokumentalista Karel Vachek oraz krytyk teatralny i filmowy z Ukrainy Irina Romanczenko.

Lubelskiemu festiwalowi towarzyszyć będzie cykl "PRL i okolice" poświęcony przypomnieniu filmów o czasach komunizmu w Polsce i w krajach sąsiednich. Do tematyki tego cyklu nawiązuje wystawa "Obraz wroga w propagandzie PRL", która otwarta zostanie w holu domu kultury "Chatka Żaka", gdzie odbywają się projekcje filmów. Specjalnie na wystawę IPN przygotował broszury propagandowe, plakaty i rysunki kolportowane przez władze komunistyczne w celu zdyskredytowania przeciwników politycznych.

Obok festiwalu trwają warsztaty filmu dokumentalnego prowadzone przez Kazimierza Karabasza.

"Rozstaje Europy" zakończą się w niedzielę pokazem nagrodzonych filmów.

d1165rm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1165rm