Ruszyła sprzedaż karnetów na Akademię Polskiego Filmu
Ruszyła sprzedaż karnetów na Akademię Polskiego Filmu - dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego. W pierwszym semestrze pokazane zostaną filmy z lat 1908-1959. Początek zajęć, na które składać się będą wykłady, projekcje i spotkania z twórcami - już 7 października.
16.09.2009 16:21
Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego. Powstała z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy z Fundacją Film Polski, Filmoteką Narodową i Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Nawiązuje do wcześniejszych projektów Instytutu m.in. obchodów stulecia polskiego filmu i wystawy "100 lat polskiego filmu. 1908-2008". W programie Akademii znalazły się tytuły prezentowane na tej ekspozycji.
"Program Akademii, składający się z 96 tytułów i rozłożony na cztery semestry, obrazuje dorobek polskiego kina fabularnego w szerokim spektrum nazwisk, gatunków i tematów. Podstawą ich wyboru były dopełniające się kryteria: rangi osiągnięć i poszukiwań artystycznych oraz szczególnie życzliwego przyjęcia przez widownię. Chronologiczna konstrukcja programu ułatwia poznanie tendencji dominujących w danym okresie i kierunków rozwojowych. (…) Akademia Polskiego Filmu uzupełnia humanistyczne programy wyższych uczelni, jednocześnie pełniąc funkcje wolnej wszechnicy. Otwiera się przed tymi wszystkimi, którzy chcieliby scalić i pogłębić historyczną wiedzę o rodzimym filmie." - napisał Rafał Marszałek, konsultant naukowy Akademii.
Stworzona z myślą o studentach Akademia Polskiego Filmu jest adresowana do wszystkich wielbicieli polskiego kina. Co warte podkreślenia, jej wykłady są uznawane jako zajęcia fakultatywne przez wybrane uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Akademię Sztuk Pięknych, Wyższą Szkołę Dziennikarską im. Melchiora Wańkowicza. Studenci mogą zaliczać każdy semestr APF na ocenę. Wykładowcami są wybitni filmoznawcy z wielu polskich uniwersytetów. W I semestrze zajęcia prowadzone będą przez: dr Mariolę Dopartową, prof. Barbarę Gierszewską, prof. Alicję Helman, prof. Małgorzatę Hendrykowską, dr Iwonę Kurz, prof. Tadeusza Lubelskiego, dr hab. Alinę Madej, dr Marcina Marona, dr Rafała Marszałka, dr Jerzego Maśnickiego, prof. Andrzeja Wernera i prof. Piotra Zwierzchowskiego.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w środy o godz. 17.00 w kinie Kultura w Warszawie; składają się z godzinnego wykładu, projekcji filmów oraz spotkania z twórcami.
Więcej informacji: www.akademiapolskiegofilmu.pl.