Trwa ładowanie...
12-10-2009 11:41

Rząd zamknie fundację Anny Dymnej?

Rząd zamknie fundację Anny Dymnej?Źródło: AKPA
d21h2rb
d21h2rb

Rząd chce zakazać organizacjom pożytku publicznego działalności gospodarczej. Przygotował zmiany przepisów, których pierwsze czytanie już odbyło się w sejmie. Nowe regulacje mogą wejść w życie od 1 stycznia 2010 r. Tylko w Małopolsce zmiany uderzą w 511 działających tu fundacji. Jedną z zagrożonych jest Fundacja "Mimo Wszystko" Anny Dymnej, która w ub.r. z działalności gospodarczej zarobiła 300 tys. zł.

- To paranoja! Chcą zabrać nam sens naszego działania - Dymna nie kryje zdenerwowania. W jej fundacji działalność gospodarcza polega na tym, że podopieczni malują kamienie, potem sprzedawane w sklepie internetowym. - Dzięki temu czują, że robią coś w swojej sprawie, że od nich też coś zależy - mówi Anna Dymna.

Kolejne zmiany mają dotyczyć przekazywania 1% podatku. Dotychczas, dzięki tzw. subkontom, można było pieniądze ofiarować konkretnemu podopiecznemu. Teraz subkonta mają być zlikwidowane, a pieniądze trafią na jedno, główne konto fundacji. Takie rozwiązanie krytykują szefowie fundacji.

- Kiedy darczyńca wie, komu przekazuje gotówkę, jest bardziej zmotywowany, czuje z nim związek emocjonalny - opowiada ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Fundacji im. Brata Alberta.

d21h2rb

To samo mówi Dymna i wylicza, że prawie 10%, czyli ponad milion zł uzyskanych z jednego procenta fundacja "Mimo Wszystko" otrzymała właśnie na subkonta. - Nie mam nic przeciwko kontroli, jeżeli rząd nam nie ufa. Niech tylko nie podcina nam skrzydeł zmianami przepisów- mówi Dymna. Jej zdaniem proponowane regulacje stworzą z jej fundacji tylko pośrednika w dystrybucji pieniędzy.

Oficjalne wydanie internetowe www.polskatimes.pl/gazetakrakowska

d21h2rb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21h2rb