Trwa ładowanie...
d1et90d

Saint-Ex

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Saint-E to brytyjski film biograficzny wyprodukowany i zrealizowany przez British Broadcasting Corporation (BBC). Dokument ten jest hołdem angielskiej telewizji dla wielkiego twórcy, a sama fabuła filmu została przedstawiona w sposób poetycki. Opowiada o najsłynniejszym francuskim pisarzu i poecie XX wieku, który również służył we francuskim dywizjonie i brał czynny udział w II Wojnie Światowej.
d1et90d
1
imdb.com
Źródło: imdb.com

Saint-Ex - opis

Film Saint-Ex został wyreżyserowany przez Ananda Tuckera. Reżyser, eksperyemntując z formą, łączy w filmie elementy biografii, dokumentu oraz fabularnego odtworzenia zdażeń z życia pisarza. Ponadto, Tucker wykorzystuje udokumentowane, czarno-białe wywiady z różnych okresów życia Exupery'ego i przeplata je akcją filmu oraz efektami komputerowymi w kolorze. W Saint-Ex, między innymi, zagrali Bruno Ganz, Miranda Richardson i Janet McTeer. Za scenariusz odpowiada Frank Cottrell Boyce, a dzieci pisarza, Aidan i Joseph, wcieliły się w braci Saint-Exupery. Aidan zagrał Francois'a, a Joseph w młodego Antoinego.

Saint-Ex jest filmem biograficznym. Reżyser oraz scenarzysta, poprzez poetyckie przedstawienie życia wielkiego pisarza, chcieli nawiążać do jego pisarskiej twórczości, która poruszała tematy głęboko egzystencjalne. Saint-Exupery opisywał osobiste spotkanie człowieka ze Światem, a nie ma nic bardziej osobistego niż język poezji, potrafiący wyrazić nie tylko potrzeby i komunikaty, ale potrafi ubrać w słowa i sytuacje uczucia, odczucia oraz przekazać między słowami idee albo piękną myśl.

Saint-Ex - fabuła

Film jest wierny biografii pisarza. Antoine de Saint-Exupery (Bruno Ganz), dorasta w rodzinie francuskich arystokratów i postanawia, że chce zostać pilotem. Ku niezadowoleniu rodziny, wyjeżdża za granicę i podejmuję pracę w poczcie lotniczej. Z racji tego, podróżował do Afryki i Argentyny. W Argentynie poznał i poślubił piękną Consuelo (Miranda Richardson). Razem zamieszkali w Casablance. Częsta nieobecność i niebezpieczeństwa, związane z lotami, są powodem nieporozumień między małżonkami.Consuleo wymyka się pare razy do Paryża, a Antoine zawsze podążał za nią, aby się godzić, lecz nie chce rezygnować z latania, nawet po wypadku na lini Paryż-Sajgon, w którym rozbił samolot i o mało nie zginął.

Pod koniec lat 30', Antoine jest już doświadczonym i zdolnym pilotem, lata do Europy, Afryki i Południowej Ameryki. W tym samym czasie, Antoine pisze Małego Księcia, swoją najsłynniejszą książkę. Po wybuchu II Wojny Światowej, Saint-Exupery wstępuje do francuskiego lotnictwa wojskowego, a po upadku Francji, dalej służy swojej ojczyźnie, jako pilot wojskowy w Północnej Afryce. W lipcu 1944 r., bierze udział w misji rozpoznawczej nad Morzem Śródziemnym, z której Antoine nigdy już nie wrócił, a słuch po nim zaginął.

Saint-Ex
Tytuł oryginalny

Saint-Ex

Gatunek

biograficzny, dramat, fantasy

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Rok produkcji

1996

Data światowej premiery

21.09.1996

Data polskiej premiery

21.09.1996

Czas trwania

82 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1et90d
d1et90d
d1et90d