Trwa ładowanie...
ycipk-3arljj
ycipk-3arljj

Saint-Ex - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Saint-E to brytyjski film biograficzny wyprodukowany i zrealizowany przez British Broadcasting Corporation (BBC). Dokument ten jest hołdem angielskiej telewizji dla wielkiego twórcy, a sama fabuła filmu została przedstawiona w sposób poetycki. Opowiada o najsłynniejszym francuskim pisarzu i poecie XX wieku, który również służył we francuskim dywizjonie i brał czynny udział w II Wojnie Światowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3arljj
Saint-Ex to film biograficzny, opowiadający w poetycki sposób o jednym z największych pisarzy XX wieku. imdb.com
Podziel się

Saint-Ex - opis

Film Saint-Ex został wyreżyserowany przez Ananda Tuckera. Reżyser, eksperyemntując z formą, łączy w filmie elementy biografii, dokumentu oraz fabularnego odtworzenia zdażeń z życia pisarza. Ponadto, Tucker wykorzystuje udokumentowane, czarno-białe wywiady z różnych okresów życia Exupery'ego i przeplata je akcją filmu oraz efektami komputerowymi w kolorze. W Saint-Ex, między innymi, zagrali Bruno Ganz, Miranda Richardson i Janet McTeer. Za scenariusz odpowiada Frank Cottrell Boyce, a dzieci pisarza, Aidan i Joseph, wcieliły się w braci Saint-Exupery. Aidan zagrał Francois'a, a Joseph w młodego Antoinego.

Saint-Ex jest filmem biograficznym. Reżyser oraz scenarzysta, poprzez poetyckie przedstawienie życia wielkiego pisarza, chcieli nawiążać do jego pisarskiej twórczości, która poruszała tematy głęboko egzystencjalne. Saint-Exupery opisywał osobiste spotkanie człowieka ze Światem, a nie ma nic bardziej osobistego niż język poezji, potrafiący wyrazić nie tylko potrzeby i komunikaty, ale potrafi ubrać w słowa i sytuacje uczucia, odczucia oraz przekazać między słowami idee albo piękną myśl.

ycipk-3arljj

Saint-Ex - fabuła

Film jest wierny biografii pisarza. Antoine de Saint-Exupery (Bruno Ganz), dorasta w rodzinie francuskich arystokratów i postanawia, że chce zostać pilotem. Ku niezadowoleniu rodziny, wyjeżdża za granicę i podejmuję pracę w poczcie lotniczej. Z racji tego, podróżował do Afryki i Argentyny. W Argentynie poznał i poślubił piękną Consuelo (Miranda Richardson). Razem zamieszkali w Casablance. Częsta nieobecność i niebezpieczeństwa, związane z lotami, są powodem nieporozumień między małżonkami.Consuleo wymyka się pare razy do Paryża, a Antoine zawsze podążał za nią, aby się godzić, lecz nie chce rezygnować z latania, nawet po wypadku na lini Paryż-Sajgon, w którym rozbił samolot i o mało nie zginął.

Pod koniec lat 30', Antoine jest już doświadczonym i zdolnym pilotem, lata do Europy, Afryki i Południowej Ameryki. W tym samym czasie, Antoine pisze Małego Księcia, swoją najsłynniejszą książkę. Po wybuchu II Wojny Światowej, Saint-Exupery wstępuje do francuskiego lotnictwa wojskowego, a po upadku Francji, dalej służy swojej ojczyźnie, jako pilot wojskowy w Północnej Afryce. W lipcu 1944 r., bierze udział w misji rozpoznawczej nad Morzem Śródziemnym, z której Antoine nigdy już nie wrócił, a słuch po nim zaginął.

Tytuł oryginalny

Saint-Ex

Gatunek

biograficzny, dramat, fantasy

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Rok produkcji

1996

Data światowej premiery

21.09.1996

Data polskiej premiery

21.09.1996

Czas trwania

82 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada
ycipk-3arljj

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

ycipk-3arljj
ycipk-3arljj